سریال خاتون
فناوری

راز تغییر سریع و بی‌وقفه دنده‌های خودروی زنوو  چیست؟

راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟

بیشتر جعبه دنده‌ها صرف نظر از تبدیل گشتاور اتوماتیک و CVT، ساختار و عملکردی یکسان و مشابه دارند و انتخاب دنده معمولا بستگی به آزاد چرخیدن آن دارد و با استفاده از کلاچ موقتا ارتباط موتور با شفت قطع می‌شود. در جعبه دنده‌های ترتیبی با استفاده از اتصالاتی موسوم به دندانه سگی، ارتباط بین موتور با شفت قطع می‌شود.

شفت و کلاچ سگی معمولا در سرعت‌های بالاتری می‌چرخند و هنگام تعویض دنده، صدای زیاد و گوش خراشی تولید می‌شود که باعث شده از این مدل جعبه دنده در خودروهای مسابقه‌ای و جاده‌ای استفاده نشود. هرچند که یک راننده ماهر می‌تواند با تعویض دقیق دنده جلوی ایجاد این صدای ناخوشایند را بگیرد. 

راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟

در این جعبه دنده جدید، زنوو از یک گیربکس 7 سرعته دستی با تعویض اتومات همراه با همگام سازی استفاده کرده که باعث شده تا سرعت تغییر دنده افزایش یابد.

زنوو برای بهبود زمان تعویض دنده، از حسگرهای Hall-Effect (حسگرهای الکتریکی) استفاده کرده تا میزان سرعت چرخش شفت را در کمتر از یک دور در دقیقه اندازه گیری کند.

این سیستم با استفاده از نرم افزار مخصوص اجازه می‌دهد تا بدون دخالت کلاچ و همگام سازی معمول مورد استفاده در خودروها، دنده‌ها را به بهترین شکل تعویض کرد. 

autocar.co.uk

۲۱۲۱

منبع خبر: خبر آنلاین

دکمه بازگشت به بالا