سریال خاتون
فناوری

قرنطینه فضانوردان پیش از پرتاب با کرو دراگون

قرنطینه فضانوردان پیش از پرتاب با کرو دراگون


به گزارش ایتنا و به نقل از Space، روز گذشته دو فضانورد ناسا به قرنطینه رفتند تا برای پرتاب تاریخی آماده شوند.

رابرت بنکن و داگلاس هرلی دو فضانورد ناسا هستند که دیروز وارد قرنطینهٔ پیش از پرواز شدند. قرار است این دو فضانورد برای پرتاب به ایستگاه فضایی بین‌المللی سوار بر کرو دراگون به‌عنوان بخشی از مأموریت دمو-۲ از شرکت اسپیس‌اکس آماده شوند. این مأموریت که قرار است در تاریخ ۲۷ ماه مه از مرکز فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا آغاز شود، نخستین مأموریت باسرنشین این فضاپیما خواهد بود.

بنکن و هرلی دو هفته پیش از پرتاب وارد قرنطینه‌ای شدند که به‌طور رسمی با عنوان «پایدارسازی سلامت سرنشینان» شناخته می‌شود تا اطمینان حاصل شود سالم خواهند بود و هیچ بیماری واگیرداری را به ایستگاه فضایی منتقل نخواهند کرد. اگرچه اکنون مردم در سراسر جهان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شکل‌های مختلفی از قرنطینه زندگی می‌کنند، اما محدودسازی فضانوردان از رویهٔ استانداردی پیروی می‌کند.

گفتنی است از نخستین روزهای آغاز برنامهٔ آپولو، قرنطینه بخشی عادی از پرتاب‌های باسرنشین بوده تا از ایمنی سرنشینان اطمینان حاصل گردد. فضانوردان در پرتاب سایوز باسرنشین از قزاقستان، پیش از پرواز در نزدیکی محل پرتاب وارد قرنطینه می‌شوند. طبق بیانیهٔ ناسا، فضانوردان در چنین پرتابی می‌توانند محل گذراندن قرنطینه را خودشان انتخاب کنند. برای مثال، فضانوردانی که قادر به حفظ شرایط قرنطینه در خانه باشند، می‌توانند تا زمان عزیمت به محل پرتاب، در خانه بمانند.

 

گفته می‌شود با اینکه به‌نظر می‌رسد ماندن در خانه برای فضانوردان جذاب باشد، اما در صورت رفت و آمد اعضای خانواده، خانهٔ آنها برای قرنطینه مناسب نخواهد بود. برای مثال، اگر با افرادی زندگی می‌کنند که مجبورند به محل کار یا مدرسه بروند، در اینصورت نمی‌توانند در خانه قرنطینه شوند.

اگرچه قرنطینهٔ پیش از پرواز روشی استاندارد برای پروازهای باسرنشین است، اما براساس بیانیهٔ ناسا برای اطمینان از ایمنی پرتاب در دوران همه‌گیری جهانی بیماری، باید اقدامات دیگری نیز در دستور کار قرار بگیرند. براساس این بیانیه، هر کسی که در طول قرنطینه مجبور به تعامل با هرلی و بنکن شود، باید دمای او سنجیده شود و از نظر علائم ویروس کرونا مورد غربالگری قرار بگیرد. افزون بر این، هر دو فضانورد و همچنین کسانی که با آنها در تماس مستقیم باشند، پیش از پرتاب، دو بار مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا