سریال خاتون
فناوری

اتهام جدی علیه گوگل

اتهام جدی علیه گوگل


گزارشی جدید ادعا می‌کند گوگل با جمع‌آوری اطلاعات کاربران از میزان استفاده از اپلیکیشن‌ها و توسعه رقبای آنها قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) را زیر پا گذاشته است.

به گزارش ایتنا از مهر، گوگل در سراسر جهان با اتهامات آنتی تراست (ضدانحصار) متعددی روبرو است. آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که این شرکت اطلاعات اپلیکیشن‌های اندروید رقیب خود را جمع‌آوری می کرده تا نسخه‌های مشابه آنها را بسازد.

موفقیت اندروید را تا حدودی می‌توان به وسعت گزینه‌های سخت‌افزاری مرتبط دانست اما یکی از دلایل مهم آن تعداد انبوه اپلیکیشن هایی است که برای این سیستم توسعه یافته است. بسیاری از این اپلیکیشن ها نیز توسط گوگل توسعه یافته است.

این شرکت به اطلاعات استفاده  از اپلیکیشن‌ها در دستگاه‌های اندروید دسترسی دارد و از آن برای توسعه ویژگی‌ها و اقدامات مختلفی استفاده می کند. اما اکنون گزارشی جدید در نشریه «اینفورمیشن» ادعا می‌کند مقدار اطلاعاتی که گوگل از طریق برنامه‌های داخلی خود جمع آوری می‌کند، بیشتر از حد تصورات است و احتمالا هدف جمع آوری اطلاعات نیز با قوانین موجود هماهنگ نیست.

این گزارش ادعا می کند تیمی متخصص به نام « مجیک آی» که اطلاعات را تحلیل و از آن برای ارائه گزارشی از میزان استفاده کاربران از سرویس های طرف سوم استفاده می کند، احتمالا تصمیماتی درباره خرید یا توسعه سرویس های رقیب تحت پوشش گوگل را انجام داده است.

به گفته منابع آگاه این اطلاعات برای رصد سرویس‌های رقیب گوگل مانند یوتیوب و جی میل استفاده می شده است.

از سوی دیگر گوگل ادعا می‌کند استفاده از اطلاعات میزان استفاده از اپلیکیشن‌های رقیب چندان عجیب نیست و این شرکت از آن برای بهبود عمر باتری، ارتقای الگوریتم جستجو در پلی استور و فعال‌سازی ویژگی‌های سلامت دیجیتال در اندروید استفاده کرده است.

این گزارش درحالی منتشر می‌شود که قرار است ساندار پیچای مدیر ارشد اجرایی گوگل  همراه مدیران ارشد اپل، فیس بوک و آمازون در مقابل کنگره درباره موضوع رقابت در بازار دیجیتال شهادت دهند. از سوی دیگر وزارت دادگستری و دادستان‌های ۵۰ ایالت آمریکا تحقیقات آنتی تراست درباره روش‌های تجاری گوگل را آغاز کرده اند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا