سریال خاتون
فناوری

میت 40 هواوی آخرین مدلی خواهد بود که با پردازنده کرین عرضه می‌شود

میت 40 هواوی آخرین مدلی خواهد بود که با پردازنده کرین عرضه می‌شود

شرکت هواوی تایید کرده است که اسمارتفون میت 40، که انتظار می‌رود به زودی عرضه شود، آخرین مدلی خواهد بود که دارای پردازنده پیشرفته کرین است، تصمیمی که در پی ممنوعیت ترامپ بر تجارت با این شرکت چینی تولیدکننده گوشی گرفته شده است.

در نتیجه این ممنوعیت، شرکت تولید نیمه‌هادی‌های تایوان (TSMC) به همکاری با هواوی و، در نتیجه، شرکت HiSilicon که طراح تراشه‌های Kirin آن است پایان داد.

 

به گزارش ایتنا به نقل از اسلش‌گیر، اگر رخدادهای مه 2019 را به خاطر داشته باشید، احتمالا خبر بزرگ آن زمان در یادتان هست که ترامپ یک فرمان اجرائی را علیه شرکت‌های مخابراتی چینی هواوی و ZTE امضا کرد، فرایندی که دارای اثرات گسترده‌ای بود، که جدیدترین آنها ناتوانی هواوی در ادامه کار با پردازنده کرین بود. به بیان ساده، این شرکت بر طراحی تراشه متمرکز بود و نه تولید آن، که باعث شده بود تا به شرکت‌های دیگر متکی باشد.  

 

تحت تصمیم فوق‌الذکر در مه 2019 که هواوی را در «لیست ورودی» وزارت بازرگانی آمریکا قرار داد، شرکت‌های آمریکایی تامین‌کننده قطعات دیگر قادر به فروش کالاهایشان به هواوی نخواهد بود مگر اینکه اول تاییدیه دولت (که صدور آن از 15 سپتامبر آغاز می‌شود) را برای این کار دریافت کنند. از آنجا که TSMC برخی از تجهیزاتش را از تامین‌کنندگان آمریکایی دریافت می‌کند، تصمیم گرفت که سفارش‌های موجود هواوی برای تولید تراشه را انجام دهد، ولی دیگر از این شرکت سفارش قبول نکند.

 
در طی همایش 2020 انجمن فناوری اطلاعات چین، بی چنگدونگ (مدیرعامل کسب و کار مصرفی هواوی) فاش ساخت که میت 40 آخرین اسمارتفونی که خواهد بود که از یک تراشه کرین استفاده می‌کند.

 

از آنجا که شرکت‌های‌ سیلیکون فاقد ابزارهایی است که تراشه‌های کرینی را که طراحی می‌کند تولید کند، هواوی به TSMC به عنوان بخشی از خط تولیدش وابسته بود. اکنون که TSMC خود را از این معادله خارج کرده است، هواوی خود را در موقعیت دشواری یافته است، و هنوز فاش نساخته است که قصد دارد در آینده چه کند.

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا