سریال خاتون
فناوری

هند برندهای چینی را از شبکه 5G حذف می‌کند

هند برندهای چینی را از شبکه 5G حذف می‌کند


شرکت‌های هواوی تکنولوژیز و ZTE Corp با تیرگی روابط سیاسی میان هند و چین پس از درگیری‌های مرگبار مرزی، از برنامه‌های هند برای راه‌اندازی شبکه‌های 5G کنار گذاشته شدند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، منابع آگاه اظهار کرده‌اند هند با استناد بر مقررات سرمایه گذاری به روز شده در ۲۳ ژوییه و اشاره به نگرانیهای امنیت ملی، اجازه حضور شرکت‌های چینی در طرح‌های راه اندازی شبکه‌های  5G را نخواهد داد.

وزارت ارتباطات هند مذاکرات درباره راه‌اندازی آزمایشی شبکه‌های 5G را که به دلیل قرنطینه ملی به تاخیر افتاده بود، با شرکت‌هایی شامل بهارتی ایرتل، ریلاینس جیو اینفوکام و ودافون آیدیا ازسرخواهد گرفت.

تصمیم اخیر هند مشابه اقدامات آمریکا، انگلیس و استرالیا است که نسبت به ارتباط شرکت‌های چینی با دولت چین ابراز نگرانی کرده‌اند. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا رسما هر دو شرکت چینی را تهدید امنیت ملی اعلام کرده است.

اگرچه هند اوایل امسال به هواوی اجازه داد در آزمایش‌های 5G شرکت کند اما موضعش در برابر شرکت‌های چینی پس از اقدامات چین و اختلافات مرزی در اوایل مه سخت‌گیرانه‌تر شد. این اختلافات به رویارویی نظامی و کشته شدن ۲۰ سرباز هندی و شماری از سربازان چینی منجر شد.

به گفته نیخیل باترا، تحلیلگر شرکت اینترنشنال دیتا کورپ، زیرساخت مخابرات به بخشی از داراییهای امنیت ملی تبدیل شده و کشورها به دنبال کنترل و ساماندهی آن همانند عملکردشان در بخش آب و برق هستند. اما بازار هند در حال حاضر با مشکلات زیرساختی و رگولاتوری مواجه است و بازار تجهیزات شبکه کوچکی دارد بنابراین چنین تصمیمی، چالش‌های هند را پیچیده‌تر خواهد کرد.

طبق برآورد شرکت آی دی سی، انتظار می‌رود شرکت‌های مخابراتی چهار میلیارد دلار در ایجاد زیرساخت 5G سرمایه گذاری کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این امر ممکن است دشوار باشد زیرا شرکت‌هایی شامل بهارتی، ودافون گروپ و حتی شرکت‌های دولتی همچنان برای سودآوری شبکه‌های 4G فعلی به سختی تلاش می‌کنند. در شبکه‌های 4G وابستگی زیادی به تجهیزات چینی وجود دارد و بستن در به روی شرکتهای هواوی و ZTE ممکن است هزینه‌های سوییچ به 5G را حداکثر ۳۵ درصد افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا