سریال خاتون
فناوری

ساخت پوست الکترونیکی باقابلیت واکنش به درد مشابه انسان

ساخت پوست الکترونیکی باقابلیت واکنش به درد مشابه انسان

محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت پوست مصنوعی ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند درد ناشی از ضربات وارده یا سوختگی را حس کند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، پوست‌های الکترونیکی در حال حاضر می‌توانند به‌خوبی به لمس شدن پاسخ بدهند اما توانایی پاسخ به مواردی نظیر ورود ضربات یا اعمال سوختگی را ندارند. این امر مشکل اصلی روبات‌ها و اعضای مصنوعی ویژه‌ای است که قرار است پاسخ‌هایی مشابه انسان داشته باشند.
 
بااین‌حال علم در حال پیشرفت است و محققان دانشگاه RMIT به‌تازگی موفق به ساخت پوشت مصنوعی ویژه شده است که می‌تواند مانند انسان به درد واکنش نشان بدهند. به‌این‌ترتیب اگر دما یا فشار وارده بر این پوست مصنوعی بیشتر از تحمل انسان باشد، موجب بروز بازخورد تقریبا آنی از طرف آن می‌شود.
 
این طرح اولیه پوشیدنی از الکروتیک های بسیار نازک و بسط یافتنی ویژه به همراه پوشش حساس به فشار و دما و سلول‌های حافظه مشابه انسان ساخته شده است. آتاور رحمان به‌عنوان یکی از محققان این پژوهش دراین‌باره اظهار کرده است که این پوست‌ها به حدی لطیف هستند که می‌توانند به‌راحتی فشارهایی از قبیل ضربه آرام با یک سنجاق را از ضربات دردناک تشخیص داده و بر اساس هرکدام از موقعیت‌های یادشده واکنش مناسب نشان بدهند. این طراحی از روی نورون‌ها، مسیرهای عصبی و گیرنده‌هایی که احساسات انسانی را هدایت می‌کنند ساخته شده است.
 

این پروژه مدت‌ها تا تبدیل‌شدن به محصولی عملی فاصله دارد. بااین‌حال کاربری‌های این محصول در عمل مشخص است. برای مثال ساخت یک بازوی مصنوعی با استفاده از این پوست می‌تواند احساسات یک بازوی واقعی را شبیه‌سازی کرده و انسان‌ها را از خطر احتمالی آگاه کند.
 
همچنین ربات‌های ساخته شده با استفاده از این پوست به دلیل نقاط ضعف انسانی خود در برابر ضربه حساس می‌شوند و به این صورت ترس و وحشت اجتماعی کم‌تری ایجاد می‌کنند.
 
گفته می‌شود که این پوست مصنوعی می‌تواند برای پیوندهای پوستی غیرتهاجمی که روش‌های فعلی توانایی انجام آن‌ها را ندارند ، مؤثر باشد. بااین‌حال انتخاب داشتن پوستی با امکان احساس درد برای هرکسی خوشایند نیست و به‌نوعی یک نقطه‌ضعف تلقی می‌شود و شاید همه افراد متقاضی استفاده از پوست‌های مصنوعی به این پوست حساس به درد و سوختگی تمایل نداشته باشند.
منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا