سریال خاتون
فناوری

پژوهشگران کوچک‌ترین یخچال دنیا را ساختند

پژوهشگران کوچک‌ترین یخچال دنیا را ساختند

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) آنچه کوچکترین یخچال دنیا نامیده شده را ساختند. البته آنچه این پژوهشگران ساخته‌اند یک یخچال مرسوم که در آشپزخانه استفاده می‌شود نیست، بلکه یک خنک‌کننده ترموالکتریک با ضخامت تنها 100 نانومتر است.

 

به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، طبق اعلام وبسایت این دانشگاه، این دستگاه با قرار دادن دو نیمه‌هادی مختلف بین صفحه‌های فلزی‌شده ساخته شده است. وقتی حرارت اعمال شود، یک سمت این صفحه داغ می‌شود، و سمت دیگر خنک می‌ماند. این تفاوت دمایی را می‌توان برای تولید الکتریسیته استفاده نمود. ابزارهای سنجشی علمی و فضاپیماهایی همچون وویجر به مدت چهار دهه است از این تکنولوژی برای تولید توان با استفاده از دستگاه‌های ترموالکتریک که حول پلتونیوم تولیدکننده حرارت پیچانده شده‌اند بهره برده‌اند.

 

پژوهشگران بر این باورند که این دستگاه‌ها در روی زمین هم کاربردهایی پیدا می‌کنند، از جمله جذب حرارت از یک سیستم اگزوز خودرو برای تامین انرژی سیستم‌های دیگر خودرو. این فرایند وقتی حالت معکوس به خود می‌گیرد که یک جریان الکتریکی به دستگاه اعمال شود، که یک سمت داغ شده و سمت دیگر خنک می‌شود، و به این ترتیب می‌تواند به عنوان یک خنک‌کننده یا یخچال عمل کند. دانشمندان بر این باورند که اگر مقیاس این تکنولوژی گسترش داده شود می‌تواند جایگزین سیستم تبريد تراكمي بخار در یخچال آشپزخانه شود.

 

این دستگاه با استفاده از یک جفت مواد نیمه‌هادی استاندارد، از جمله تلوراید بیسموت و تلوراید آنتیموان-بیسموت، ساخته شده است. در فرایند ساخت آن، این محققان نوار چسب معمولی را به تکه‌های هر دو متریال ضمیمه کردند، آن را بیرون کشیده و ورقه‌های تک‌بلوری را از مواد گیر کرده به نوار برداشت کردند. این ورقه‌های نازک برای ساخت دستگاه‌های کارکردی استفاده شدند که ضخامت آنها تنها 100 نانومتر است و حجم فعال کل آنها حدود یک سانتیمتر مکعب، و غیر قابل رویت با چشم غیرمسلح، است.   

 

این پژوهشگران امیدوارند که راههای جدیدی را برای سنتز متریالهای توده‌ای عملکرد بالا کشف کنند. یک ویژگی کلیدی این یخچال ریز که این تیم ساخته این است که می‌تواند تقریبا بلافاصله پاسخ دهد. محققان می‌گویند که سایز کوچک آن باعث می‌شود تا میلیون‌ها بار سریع‌تر از یک یخچال با حجم یک میلیمتر مکعب شود.

  

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا