سریال خاتون
فناوری

سهم ۸۸ درصدی 3G و 4G در مصرف اینترنت کاربران

سهم ۸۸ درصدی 3G و 4G در مصرف اینترنت کاربران

انواع سرویس‌های موجود اینترنت در ایران، به‌دلیل داشتن ویژگی‌های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می‌شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت شامل ADSL ،VDSL  و FTTx است که به یک مکان مشخص محدود هستند، سرویس‌های ثابت بی‌سیم ازجمله TD-LTE و اینترنت نقطه‌به‌نقطه بی‌سیم نیز از دیگر اینترنت پرسرعت است، با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی‌سیم را دارند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، در کنار سرویس‌های اینترنت ثابت، اینترنت همراه است که در سال‌های گذشته در مقایسه با اینترنت ثابت، رشد بیش‌تری داشته و در مواردی حتی سرعت بیش‌تری ارائه می‌دهد. این سرویس‌ها، قابلیت استفاده در تمامی نقاط تحت پوشش اپراتور خود را دارند، اما به‌دلایلی هم‌چون دوری از شبکه پوشش شهری اپراتور خود ثبات قطعی سرعت و کیفیت سرویس وجود ندارد.

خدمات این سرویس‌های همراه روی گوشی‌های تلفن همراه یا سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور مانند تبلت‌ها قابل دریافت است و خدماتی از قبیل اینترنت نسل دو، نسل سه و چهار ارائه می‌دهد.

با گذشت زمان، اینترنت نسل‌های سه و چهار اینترنتی در مقایسه با دیگر انواع اینترنت، رشد بیش‌تری دارند. براساس آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان سه ماهه ابتدایی سال جاری،  استفاده نسل‌های سه و چهار اینترنتی، با ۷۳ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۹۶۳ مشترک، به ۸۸.۷۶ درصد رسیده است و نشان از رشد اینترنت سیار دارد. این در حالی است که مشترکان اینترنت نسل سه و چهار تا پایان سال ۱۳۹۷، ۶۴ میلیون نفر بودند و سهمی ۸۶ درصدی داشتند.

پس از آن اینترنت پهن‌باند DSL است که با هفت میلیون و ۵۷۰ هزار و ۳۷۰ مشترک، ۹.۱۶ درصد را شامل می‌شود. اینترنت TD-LTE با یک میلیون و ۲۴۹ هزار و ۱۷۶ مشترک، ۱.۵۱ درصد را تشکیل می‌دهد و وای‌فای با ۳۵۹ هزار و شش مشترک، سهم ۰.۴۳ درصدی و FTTX یا فیبر نوری نیز سهم ۰.۱۲ درصدی دارد.

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا