سریال خاتون
فناوری

رونمایی از رایانه‌های مک

رونمایی از رایانه‌های مک


شرکت آمریکایی اپل مدل‌های جدید رایانه مک را که در آنها به جای اینتل، از پردازنده‌های ساخت خود این شرکت استفاده شده است، رونمایی کرد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، اپل طی یک مراسم مجازی مدل‌های جدید نوت‌بوک “مک بوک ایر”، “مک بوک پرو” ۱۳ اینچی و “مک مینی” را که در ساخت آنها پردازنده‌های جدید M1 اپل بکار رفته است، معرفی کرد.

این شرکت اعلام کرد پردازنده جدید باعث بهبود مصرف نیرو و عمر باطری بهتر در لپ تاپ‌ها، گرافیک سریع‌تر و سرعت اپلیکیشن، پردازش سریعتر وظایف یادگیری ماشینی و امنیت بهتر می‌شود. اپل اعلام کرد عمر باطری “مک بوک ایر” جدید حداکثر ۱۸ ساعت است در حالی که عمر باطری “مک بوک پرو” به ۲۰ ساعت می‌رسد.

پردازنده M1 یک واحد پردازش مرکزی هشت هسته‌ای دارد و شامل یک واحد پردازش گرافیکی هشت هسته‌ای است که امکان اجرای بازیهای ویدیویی و اپلیکیشن‌هایی که گرافیک سنگینی دارند را فراهم می کند و طبق اعلام اپل، قوی‌ترین تراشه از نظر عملکرد است که تاکنون ساخته شده است.

عرضه محصولات جدید، اعتماد اپل به پردازنده های سفارشی خود و همچنین تردید نسبت به تراشه‌های اینتل را نشان می دهد. اپل عرضه پردازنده‌هایش را از سال ۲۰۱۰ با آی پد و سپس آیفون آغاز کرد. با رونمایی رایانه های جدید مک، اپل اکنون در همه محصولاتی که عرضه می‌کند از سیلیکون سفارشی استفاده می‌کند.

اپل در ژوئن اعلام کرد که کنار گذاشتن استفاده از تراشه‌های اینتل دو سال زمان می‌برد و چنین اقدامی زیرساخت مشترکی را در بین همه دستگاههای ساخت اپل فراهم خواهد کرد. به این ترتیب آیفون‌ها، رایانه های مک، آیپد و اپل واچ‌های آینده با تراشه مشابهی کار می کنند. این امر به دستگاههای اپل امکان می‌دهد با یکدیگر بهتر کار کنند و اپلیکیشن‌های آیفون بتوانند برای نخستین بار روی رایانه‌های مک اجرا شوند.

اپل کمتر از ۱۰ درصد از بازار رایانه‌های شخصی را در اختیار دارد بنابراین تاثیر مستقیم محدودی روی فروش اینتل خواهد داشت اما این تغییر بارزکننده بحرانی است که بزرگترین تراشه ساز جهان را فراگرفته است. این شرکت پروسه تولید جدید خود را به تاخیر انداخته و به رقبایش فرصت داده تا به پای این شرکت برسند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همکاری میان اپل و اینتل در سال ۲۰۰۵ و پس از کنار گذاشته شدن پردازنده‌های پاور پی‌سی از سوی استیو جابز، موسس فقید اپل آغاز شد. اینتل به اپل کمک کرد با رایانه های ویندوز که در آن زمان قدرتمندتر بودند، رقابت فشرده ای داشته باشد.

مدیران اپل اعلام کردند محصولات جدید از هفته آینده موجود خواهند بود.

ارزش سهام اپل پس از این رویداد حدود ۰.۲ درصد صعود کرد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا