سریال خاتون
فناوری

دستکشی که حس لامسه دارد

دستکشی که حس لامسه دارد


این دستکش توسط محققان «دانشگاه کرنل» در آمریکا ابداع شده است؛ آنها می‌گویند از این دستکش می‌توان در حوزه رباتیک، ورزشی و پزشکی استفاده کرد.

به گزارش ایتنا از ایرنا، «هدان بای» از محققان این دانشگاه که در ابداع این دستکش همکاری داشت می گوید: ما موفق به ساخت حسگری شده‌ایم که می‌تواند تعاملات لمسی را احساس کند. عملکرد این حسگر، به عملکرد حسگرهای پوست در تعامل با محیط اطراف شباهت دارد.

وی و همکارانش این دستکش را با استفاده از فیبرهای نوری از کابل‌های باریکی از جنس «پلی‌ اورتان»‌ که قابلیت انتقال نور را دارند، ساخته اند زمانیکه که کابل‌‌ها خم یا کشیده می‌شوند و یا تحت فشار قرار می‌گیرند، انتقال نور نیز مختل می‌شود.

از آنجا که حسگرهای فیبر نوری، کشش‌پذیر هستند، شاید بتوان از آنها در پوشاک هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و ربات ‌های نرم نیز استفاده کرد.

محققان اربردهای ورزشی و پزشکی این ربات را نیز مورد بررسی قرار دادند و گفتند: هدف ما این است که از فیبرهای نوری کشش‌پذیر برای بررسی تنفس و انقباض‌ های عضلانی استفاده کنیم. ما اکنون تلاش داریم تا اطلاعاتی در مورد نحوه تعامل یک بازیکن بیس‌ بال با توپ جمع‌آوری کنیم. این کار می‌تواند بینش‌های بسیاری را در اختیار مربی قرار دهد تا عملکرد بازیکنان را بهبود ببخشد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا