سریال خاتون

توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه‌ محرومیت‌زدایی است

توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه‌ محرومیت‌زدایی است


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیران دستگاه‌های اجرایی سیستان و بلوچستان خواست پروژه توسعه ارتباطات روستایی استان را یک «سوپر پروژه» به عنوان نمونه‌ای از محرومیت‌زدایی این استان ببینند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، محمدجواد آذری‌جهرمی در نهمین روز سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان در جلسه هماهنگی بین دستگاهی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار این استان، مدیران اجرایی و نمایندگان اپراتورها اظهار کرد: در این استان ۳۴۴۲ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که ۷۳ درصد به نحوی به شبکه ارتباطی متصل هستند و حدود ۲۷ درصد روستاهای منطقه متصل نیستند. 

وی با اشاره به اینکه براساس آمار وزارت آموزش و پرورش، چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان به دلیل نداشتن دسترسی به شبکه ارتباطی محروم از تحصیل هستند افزود: این تعداد ۱۲.۵ درصد آمار دانش آموزان این استان شامل می شود که به هیج‌وجه قابل قبول نیست، این در حالیست که در روستاهای استان خانه‌های بهداشتی هستند که به شبکه‌های ارتباطی متصل نیستند. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای محرومیت‌زدایی حوزه ارتباطات سیستان و بلوچستان طی ۹ روز، برنامه عملیاتی را استخراج کردیم، براساس این برنامه یک خط قرمز برای تکمیل و نهایی کردن پروژه تعیین شد که این خط قرمز پایان اردیبهشت است. 

وی با بیان اینکه ما متعهد به دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا پایان اردیبهشت هستیم بیان کرد: برنامه عملیاتی خودمان را در سه فاز لحاظ کرده‌ایم، فاز یک و ۲ خیلی نیاز به هماهنگی‌های بین دستگاهی ندارد.

جهرمی افزود: در فاز یک ۲۹۴ روستا و در فاز دوم ۳۸۵ روستا متصل خواهند شد اما تحقق فاز سه که قرار بوده ۸۰۸ روستا متصل شوند نیازمند همکاری‌ها و هماهنگی‌های بین‌ دستگاهی است. 

آذری جهرمی با اشاره به اینکه برای ساخت سایت‌های جدید به طور مثال نیازمند زمین هستیم که باید سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند افزود: برای دسترسی به این مناطق هم نیازمند جاده هستیم که باید اداره راهداری وارد عمل شود و یا برای فعال شدن این سایت‌ها نیازمند برق هستیم که باید اداره برق همکاری کند. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: از سوی دیگر در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان هم برای ساخت سایت‌های جدید و تقویت پوشش ارتباطی با کاهش سرعت مواجه‌ شده‌ایم که دلیلش هم معطل ماندن صدور مجوزها در شهرداری‌هاست. 

وی تاکید کرد: بنابراین برای اینکه بتوانیم تمامی روستاهای  سیستان و بلوچستان را تا زمان تعیین شده به شبکه ارتباطی متصل کنیم نیازمند یک همت و هماهنگی‌ها همه‌جانبه و کار جمعی هستیم. 

آذری جهرمی ادامه داد: زمان پایان فاز دوم پروژه ۲۰ اسفند بوده و از این تاریخ باید خروجی‌های فاز سه آماده شود به این معنا که باید جلسات هماهنگی بین دستگاهی را از همین فردا آغاز کنیم. 

وی با اشاره به اینکه خروجی پروژه ما روستاهای متصل هستند؛ زمانی که مردم بتوانند سرویس دریافت کنند تصریح کرد: اگر این پروژه با هماهنگی‌های بین‌دستگاهی موفق شود می‌توانیم آن را نمونه‌ای برای محرومیت‌زدایی در سایر حوزه‌ها در نظر بگیریم. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خطاب به مدیران سیستان و بلوچستان گفت: من از همه دوستان و مدیران استانی از صمیم قلب می‌خواهم که این پروژه را پروژه خودشان بدانند و احساس کنند تک تک بچه‌هایی که در این روستاها ساکن و از دسترسی به شبکه ارتباطی محروم هستند را بچه‌های خودشان تلقی کنند. 

وی  با بیان اینکه اگر این پروژه تکمیل شود تمام دستگاه‌های سیستان و بلوچستان از مواهب آن برخوردار می‌شوند افزود: اگر پوشش جاده‌ای ۸۰۰ کیلومتری تکمیل شود اورژانس، راهداری، نیروی انتظامی کارشان راحت می‌شود و شاخص‌های کل استان بالا می‌رود.

آذری جهرمی ادامه داد: اگر شبکه ارتباطات تکمیل شود شرایط برای اداره آب، برق و گاز برای تکمیل زیرساخت‌های خودشان تسهیل می‌شود، بنابراین از ثمرات این پروژه همه دستگاه‌های سیستان و بلوچستان بهره‌مند خواهند شد. 

وی گفت: فردا که ما سیستان و بلوچستان را ترک می‌کنیم کار را به یکی از معاون‌های خودمان تحویل می‌دهیم و تا پایان پروژه هر هفته یکی از معاونان وزارت ارتباطات در استان حضور خواهد داشت تا کار به نحو مطلوب به سرانجام برسد. 

در ادامه این نشست نماینده اپراتورها نیازهای خود از دستگاه‌های اجرایی را مطرح کردند و ضمن توافق برای تشکیل کارگروهای هماهنگی‌ بین دستگاه‌ها، مدیران اجرایی سیستان و بلوچستان برای تسهیل پروژه محرومیت‌زدایی ارتباطات استان‌، قول‌ مساعد همکاری را دادند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا