سریال خاتون

آشنایی با بهترین گزینه‌های جایگزین واتس‌اپ

آشنایی با بهترین گزینه‌های جایگزین واتس‌اپ

وقتی فیس‌بوک در ازاء 19 میلیارد دلار واتس‌اپ را خریداری کرد قول داد که از حریم خصوصی کاربران حفاظت خواهد کرد و هیچ تغییری در آن نخواهد داد. اما اکنون، واتس‌اپ با خط مشی جدیدش اطلاعات کاربران را در اختیار شرکت اصلی خود، یعنی فیس‌بوک، و متعاقبا اپ‌های طرف ثالث و چه بسا جاهای دیگری قرار خواهد داد. از این‌رو اقدام معقولانه این است که کاربران به دنبال سرویس‌های امن‌تر و بهتری بروند که حریم خصوصی‌شان را در معرض خطر قرار نمی‌دهند.

در این مطلب ایتنا، به نقل از اسلش‌گیر، به بررسی مختصر سه مورد از بهترین جایگزین‌های واتس‌اپ خواهیم پرداخت.

 
سیگنال

به کمک این اپ، که توسط بنیاد سیگنال و Signal Messenger LLC توسعه داده شده است، شما می‌توانید پیام‌های خصوصی یا گروهی را به دوستان و خانواده‌تان ارسال کنید – از جمله قابلیت ارسال فایل‌ها، تصاویر، فایل‌های صوتی یا انجام تماس‌های صوتی/ویدئویی. همچنین کاربران از قابلیتهای گزینه‌های حریم خصوصی روی‌صفحه‌ای، ابزارهای ضدنظارتی و پیام‌های محوشونده بهره می‌شوند. همچنین پیام‌ها بر روی آن رمزنگاری کاربر به کاربر می‌شوند و داده‌های آنها بر روی سرورها ذخیره نمی‌شود.

 
تلگرام

تلگرام یک پلتفرم رایگان دیگر است که از رمزنگاری کاربر به کاربر (end-to-end) بهره می‌برد و از یک پروتکل امنتر به نام MTProto  برای امنیت رده بالا بهره می‌برد. تلگرام از یک زیرساخت توزیع‌شده خاص بهره می‌برد که از طریق آن کلیدهای رمزنگاری مربوطه به دو بخش تقسیم می‌شوند – و، به قول خود تلگرام، آنها «هرگز در همان جایی که از داده‌هایی که از آنها حفاظت می‌کنند نگهداری نمی‌شوند».

این اپ قابلیت ساخت سوپر گروه‌هایی تا 100 هزار نفر با امکان اشتراک‌گذاری قابلی‌های بزرگ (تا 1.5GB)، و چت‌های محرمانه رمزنگاری‌شده کاربر به کاربر را دارد. شما می‌توانید درون این اپ از طریق ربات‌های بازی (game bots) گیم اجرا کنید، و از امکان تماس صوتی نیز بهره‌مند هستید.

 
تریما (Threema)

اگر سیگنال و تلگرام نتوانستند نظر شما را کاملا جلب کنند یک اپ دیگر هم می‌تواند ارزش بررسی را داشته باشد. این اپ پولی برای کسانیست که به هیچ عنوان نمی‌خواهند داده‌های شخصیشان دستکاری شود. این اپ منبع‌باز از رمزنگاری کاربر به کاربر استفاده می‌کند و تا جائی که امکان داشته باشد داده‌های کمتری را روی سرورها به جا می‌گذارد. همه چیز، از فایل‌های خصوصی و تماس‌های صوتی تا چت‌های گروهی شما و داده‌های مکانیتان با تریما 100% در امنیت هستند.

یکی از ویژگی‌های امنیتی مضاعف این اپ استفاده از یک آی‌دی 8 رقمی به جای شماره تلفن فعلی شما است و به این طریق یک لایه حفاظتی دیگر برای داده‌های شخصی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.  

 

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا