سریال خاتون

شواهدی از فعالیت‌های انسانی در تانزانیا در 2 میلیون سال پیش

شواهدی از فعالیت‌های انسانی در تانزانیا در 2 میلیون سال پیش

یک مطالعه جدید اخیرا توسط محققان ارشدی از کشورهای کانادا و تانزانیا با همکاری پژوهشگرانی از آفریقا، آمریکای شمالی، و اروپا به اجرا در آمد. این تیم با همکاری یکدیگر به توصیف مجموعه بزرگی از ابزارهای سنگی، استخوان‌های فسیلی، و واسطه‌های شیمیایی به دست آمده از مواد گیاهی و دندانپزشکی پرداخته است.

این محققان همچنین به مطالعه تکه‌های میکروسکوپی برجامانده از گیاهان، گرده‌های قدیمی، و زغال چوب موجود در هوا حاصل از آتش‌های طبیعی بازیابی شده از بستر یک رود قدیمی و ساختار سنگی دریاچه‌ای در دشت‌های سرنگتی پرداخته‌اند.

 

به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، دانشمندان می‌گویند که داده‌های گردآوری شده قدیمی‌ترین شواهد فعالیت انسان در تنگ‌الدوای را ارائه می‌کند، که تاریخ آن به حدود 2 میلیون سال پیش باز می‌گردد. این پژوهشگران می‌گویند که مطالعه‌شان گامی مهم در پر کردن خلاء بین فسیل‌ها و زمینه محیطی و آیتم‌های فرهنگی بر جا مانده از انسان‌های منقرض شده است. داده‌های مورد استفاده قرار گرفته در این مطالعه در طی تحقیقی بر روی بخش غربی مورد کنکاش قرار نگرفته این حوضه آبریز باستانی در منطقه به نام Ewass Oldupa به دست آمد.

 
ابزارهای سنی در سایت متعلق به فرهنگی کشف شدند که باستانشناسان به آن Oldowan می‌گویند. این کشف نشان می‌دهد که انسان‌های عصر باستان میلیون‌ها سال پیش از ابزارهایی استفاده می‌کردند. مجموعه‌های متمرکز ابزارهای سنگی و فسیل‌های حیوانی نشان دادند که انسانها و پوشش حیوانی حول منابع آبی جمع می‌شده‌اند. این مطالعه دریافته است که انسان‌های اولیه سنگهایی را با خود حمل می‌کردند که به عنوان ابزارهایی استفاده می‌کردند که از منابع دوردست، در فاصله 12 کیلومتری شرق این حوضه آبریز، تهیه شده بودند.

 

این انسانهای عهد باستان همچنین از انعطاف‌پذیری برای بقا در محیط‌های متغیر برخوردار بودند. تحقیقات نشان داد که انسانها به مدت بیش از 200000 سال به آمدن به Ewass Oldupa، با وجود تغییرات معنادار و سریع در ساختار آن، ادامه دادند.

مصنوعات کشف شده در این سایت به دوره پلیستوسن آغازین در حدود 2 میلیون سال پیش باز می‌گردد. محققان خاطرنشان کردند که روشن نیست که چه گونه‌هایی این ابزارها را ساخته‌اند، و هیچ فسیل انسان‌های اولیه (انسانیان) در این مطالعه کشف نشد. با این حال، رسوبات جوانتر برگرفته از یک سایت در 350 متری اینجا دارای فسیل‌های انسان ماهر (Homo habilis) بودند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا