سریال خاتون
فناوری

تجربه هیجان‌انگیز استفاده از ویندوز 10X بر روی لومیا 950 XL!

تجربه هیجان‌انگیز استفاده از ویندوز 10X بر روی لومیا 950 XL!

ورای ویندوز CE در گذشته دور، مایکروسافت شانس بسیار اندکی در بازار موبایل داشته است. از Windows Phone تا Windows 10 Mobile تا حتی مدتی رو آوردن به اندروید، این شرکت بیشتر به عنوان یک شکست خورده در حوزه دستگاه‌های کوچک شناخته می‌شود.

از این‌رو برای برخی از طرفداران مایکروسافت جالب است که ببینند یک یک اسمارتفون منسوخ‌شده همچنان با ورژنی از ویندوز کار می‌کند که هنوز عرضه رسمی نشده است و ظاهرا کارا هم به نظر می‌رسد.

 

به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، لومیا 950 XL، از سال 2015 که رسما عرضه شد خصوصیات یک پرچمدار ممتاز را داشته است، حداقل از جنبه سخت‌افزاری. چه بسا این گواهی بر قابلیت‌های این دستگاه است که، با گذشت نیم دهه از عرضه آن، هکرها و توسعه‌دهندگان همچنان در حال یافتن راه‌هایی برای اجرای ورژن‌های مختلف ویندوز بر روی آن هستند، مانند ویندوز 10 بر روی ARM، که خود مایکروسافت هرگز برای گوشی عرضه نکرده است.

 
توسعه‌دهنده‌ای به نام Gustave Monce سری کوتاهی از ویدئوهای ویندوز 10X را منتشر کرده است که بر روی این گوشی در حال اجرا است. تصادفی نیست که همین توسعه‌دهنده خوش‌ذوق قبلا ویندوز RT و ویندوز 10 را روی همین دستگاه اجرا کرده بود. این کار آسانی نیست ولی به نتیجه‌اش تقریبا می‌ارزد.

 

این کلیپ‌های ویدئویی نشان می‌دهند که ویندوز 10X تقریبا به طور بی‌نقص بر روی لومیا 950 XL اجرا می‌شود. این یادآور این نکته است که این ورژن جدید آتی ویندوز اساسا برای تعاملات لمسی و مقیاس‌پذیر بودن برای جهت‌گیری‌ها و سایزهای مختلف نمایشگر طراحی شده است. البته در اینجا قدری تاخیر مشهود است که طبیعتا به قدیمی شدن سخت‌افزار آن ارتباط پیدا می‌کند، ولی به هر حال دیدن این که سیستم عاملی که برای دسکتاپ طراحی شده به درستی بر روی یک گوشی اجرا می‌شود جالب خواهد بود.

مونس همچنین فاش ساخته است که ویندوز 10X حتی از Continuum هم پشتیبانی می‌کند، که البته ان هم یک یادآور دردناک وعده‌هایی است که مایکروسافت داد ولی در اجرایشان ناکام ماند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا