سریال خاتون
فناوری

آغاز گردش مریخ‌نورد «استقامت» بر سطح سیاره سرخ + نخستین عکس‌ها از مریخ

آغاز گردش مریخ‌نورد «استقامت» بر سطح سیاره سرخ + نخستین عکس‌ها از مریخ

مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) هفت ماه در راه بوده تا با طی کردن مسافتی نزدیک به ۲۰۲ میلیون کیلومتر، بتواند نشانه‌هایی از زندگی باستانی در سطح مریخ پیدا کند. حال، امروز اگر همه چیز خوب پیش برود، قدرتمندترین مریخ‌نورد خواهد توانست پرسهٔ خود در سطح مریخ را آغاز کند.

به گزارش ایتنا به نقل از Space، گفته می‌شود مریخ‌نورد استقامت، اطلاعات را با کیفیت 4K پخش خواهد کرد، نمونه‌هایی امیدوارکننده از سنگ‌ها را گردآوری خواهد نمود و نخستین بالگرد بین‌سیاره‌ای را هم پرتاب خواهد کرد. جالب آنکه همه این کارها را در هنگام عکس‌برداری، هدفگیری لیزر و تحقیق بر روی دلتای باستانی دهانه “جزرو” (Jezero) انجام خواهد داد.

گفتنی است این مأموریت یک دهه در دست انجام بود، و مقامات مختلف ناسا نیز در یک همایش مطبوعاتی در روز چهارشنبه ۲۹ بهمن، هیجان و دلهره زیادی را در این زمینه ابراز داشتند.

فرود بر سطح مریخ، نخستین چالش سیاره‌ای است که مریخ‌نورد استقامت در هنگام غوطه‌وری در جوّ مریخ، با آن روبرو خواهد شد.

بیشتر مکان‌های فرود مریخ در طی مأموریت‌های گذشته، دشت‌های وسیع‌تری بودند، اما دهانه “جزرو” دارای مناطق جالب‌توجه‌تری است؛ از جمله، صخره، تپه‌های شنی، و مکان‌های دیدنی دیگر.

از سوی دیگر، مت والاس (معاون مدیر پایداری در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنا واقع در ایالت کالیفرنیا) هشدار می‌دهد: «همه این موارد حاکی از خطرات فرود فضاپیما هستند. ما یک قابلیت جدید برای جلوگیری از بروز حوادث داریم که برای نخستین بار از آن استفاده خواهیم کرد.»

 

گردش مریخ‌نورد استقامت بر سطح سیاره سرخ
«استقامت»، در واپسین دقایق قبل از فرود خود، با استفاده از هوش مصنوعی، به جست‌وجوی ایمن‌ترین مکان برای فرود خواهد پرداخت و سپس تنظیمات نهایی را برای لمس نرم سطح سیاره سرخ، انجام خواهد داد.

فرود از طریق رایانه امری ضروری است؛ زیرا سرعت نور بین زمین و مریخ برای کسی که بخواهد مریخ‌نورد را از راه دور و بصورت دستی هدایت کند، یک مانع بزرگ است.

در طی چند ماه گذشته کنترلگرها بیکار ننشسته‌اند؛ بلکه وقت زیادی صرف کرده‌اند تا مطمئن شوند که «استقامت» به‌مقصد مهم خود می‌رسد.

آقای والاس می‌گوید که آنها نزدیک به ۹ سال قبل از شروع کار بر روی این مریخ‌نورد، در حال بحث در مورد چگونگی انجام «چند دقیقه آخر مأموریت» بوده‌اند. در هفته‌های اخیر نیز، تمرین‌های زیادی برای تهیه سامانه‌های مختلف انجام شده است.

او می‌گوید: «سامانه‌های ما مسلح و آماده اجرای استقرارهای لازم برای اجرای ورود، کاهش ارتفاع و نهایتاً فرود هستند. ما موتورها و حسگرهای راهنمای خود را آزمایش کرده‌ایم و کاملاً آماده کار هستند. اما در صورت لزوم، «استقامت» می‌تواند بدون گرفتن کمک بیشتر، خودش را به زمین بنشاند.»

مرحله بعدی پس از فرود، آغاز ارتباط با زمین است. گفته می‌شود «استقامت» می‌تواند بدون آنکه داده‌ها به آن اتصال داشته باشند، آنها را به زمین مخابره کند.

 

گردش مریخ‌نورد استقامت بر سطح سیاره سرخ
البته چند هفته نخست پس از فرود «استقامت»، هفته‌های بسیار پرکاری خواهند بود، زیرا تیم مربوطه به‌طور موقت روی «زمان مریخ» کار می‌کند تا از اولین هفته‌های پرتحرک بیشترین استفاده را به‌عمل بیاورد (یک روز مریخی معادل است با ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه). داده‌ها به‌طور مداوم از مریخ‌نورد به تیم علمی ناسا مستقر در زمین ارسال می‌شوند.

آنها باید هر روز آنچه را که می‌بینند تفسیر کنند و پس از آن مشخص کنند که «استقامت» روز بعد چه کاری باید انجام دهد. سپس، این اطلاعات در مریخ‌نورد کدگذاری و برای اجرا به مریخ ارسال می‌گردند.

کن فارلی، (دانشمند پروژه «استقامت» در انستیتوی فناوری کالیفرنیا) می‌گوید: «این مریخ‌نورد به بررسی مکان‌هایی خواهد پرداخت که ما معتقدیم ممکن است شواهدی مبنی بر زندگی باستانی در مریخ در آنها وجود داشته باشد.»

او می‌افزاید: «من می‌توانم به شما بگویم که تیم علمی ما بسیار هیجان‌زده است و خود من شخصاً بی‌صبرانه منتظر دیدن نخستین تصاویری هستم که قرار است استقامت برای مخابره کند. این تصاویر از نظر علمی تاریخ‌ساز خواهند بود و پس از سال‌ها تلاش برای این مأموریت، نشانگر نقطه عطف بزرگی خواهند بود.»

   در همین زمینه:

   – لینک پخش آنلاین فرود مریخ‌نورد استقامت بر سطح سیاره سرخ

 

 خبر تکمیلی:

مریخ‌نورد استقامت با موفقیت کامل و با زمان‌بندی تنظیم شده توسط گروه مسئول در ناسا، بر روی مریخ فرود آمد و همزمان با غریو شادی تیم ناسا، ماموریت خود را آغاز کرد.

 

نخستین عکس ارسالی استقامت از سطح مریخ:


نخستین تصویر استقامت از سطح مریخ


 

لحظه فرود استقامت بر سطح مریخ: 

نخستین عکس رنگی استقامت از سطح مریخ: 
  

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا