سریال خاتون

ساخت قوی‌ترین سلاح لیزری جهان توسط ارتش آمریکا

ساخت قوی‌ترین سلاح لیزری جهان توسط ارتش آمریکا

ارتش آمریکا در پی ساخت فناوری لیرزی بسیار قدرتمندی است که می‌تواند یا یک بار تلاش یک پهپاد یا موشک را به راحتی از بین ببرد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  techeblog، ارتش آمریکا این روزها مشغول تست فناوری جدیدی به نام لیزر پالس فوق العاده کوتاه تاکتیکی یا به اختصار UPSL است که بر قدرت آن یک میلیون بار بیشتر از هر پلتفرم لیزری موجود در جهان است.
 
این سیستم که به منظور رسیدن به 1 تراوات در 200 فمتوسکند مهندسی شده است می‌تواند یک پهپاد را به صورت کامل از بین برده یا در سیستم‌های الکترونیکی اختلال ایجاد کند. علاوه بر این فناوری یاد شده می‌تواند به عنوان یک پالس الکترومغناطیسی کاربردی نیز عمل کند. همچنین انتظار می‌رود که نمونه اولیه این سازه در سال 2022 رونمایی شود.
 
 
 
این سلاح لیزری برای انجام ماموریت‌های مرتبط با توقف یک پهپاد یا موشک ایده آل است. علاوه بر این اگر لیزر یاد شده روی انسان مورد استفاده قرار گیرد موجب بروز عوارض دائمی یا موقتی نظیر کوری چشم یا التهاب و خارش پوستی می‌شود. هدف نهایی این پروژه ساخت یک لیزر پالس فوق العاده کوتاه تاکتیکی است که بتوان آن روی بسیاری از پلتفرم‌های ارتشی نصب کرد.
 
ژنرال نیل ترگود به عنوان یکی از ژانرال‌های ارتش آمریکا در این رابطه اظهار داشت که: «توانایی‌های مرتبط با انرژی هدایت شده ارتش نیاز به ارائه یک دفاع لایه‌ای با چندین روش برای شکست تهدیدهای ورودی دارد. لیزرهای پرانرژی هر بار یک هدف را می‌کشند و مایکروویوهایی که دارای انرژی بالایی هستند می‌توانند گروه‌ها یا دسته‌ها را از بین ببرند ، به همین دلیل ما ترکیبی از هر دو فناوری را دنبال می‌کنیم.»
 
منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا