سریال خاتون
فناوری

دولت الکترونیک راه مبارزه با فساد است

دولت الکترونیک راه مبارزه با فساد است

به گزارش ایتنا، حسن روحانی رییس جمهوری در آیین رونمایی از سامانه‌های توسعه دولت الکترونیک، با تشریح مجموعه فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه در دولت تدبیر و امید، افزود: زندگی مردم باید برمبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود. بسیاری از فعالیت‌ها و کارهایی که قبلا انجام می‌گرفت امروز با یک موبایل ساده‌ای که در اختیار هست اعم از همه فعالیت‌های بانکی، مالی، پولی و رد و بدل‌ها از طریق سامانه الکترونیک انجام می‌گیرد.

روحانی اظهار داشت: امروز شرایطی فراهم شده که مردم بسیاری از خدمات را از طریق فناوری اطلاعات به راحتی دریافت می کنند. اگر خودرویی را نیاز دارند که او را به جایی برساند از طریق همین سامانه‌های الکترونیک وارد شود و خدمات بگیرد. اگر صنایع دستی را انجام داده از طریق این سامانه‌ها می تواند بفروش برساند.

روحانی در ادامه به خطرات فضای مجازی اشاره کرد و گفت: خطرات این فضا بالاتر از شرایط عادی است. وقتی آزادراه ندارید خیلی به سختی مسیر را طی می‌کنید و با خطراتی در جاده باریک مواجه هستید. اما وقتی وارد آزادراه می‌شوید خیلی سریع به مقصد می‌رسید و بسیاری از خطرات هم کم می‌شود البته ممکن است خطراتی هم ایجاد شود، اگر خودرویی کار نابسامانی انجام دهد تصادف زنجیره‌ای درست می‌شود که در جاده عادی چنین اتفاقی نمی‌افتد یا خیلی نادر است. فضای مجازی زندگی را سهل و آسان می‌کند. فعالیت‌ها را سرعت می‌بخشد و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه ممکن است در آغاز راه مشکلاتی هم باشد و کمی مقاومت باشد، گفت: ما داریم از سنت به مدرنیته وارد می‌شویم یعنی از کارهای سنتی و قدیمی به فناوری‌های نو وارد می‌شویم. بنابراین تا عادت کردن به فناوری‌های نو و شرایط جدید کمی سخت است اما کار در ادامه کاملا آسان می‌شود.  

روحانی افزود: بسیاری از داروهایی که لازم نیست مصرف شود از این طریق حل خواهد شد. ما به راحتی می‌توانیم به کار پزشکی، نسخه نویسی‌ها و نسخه پیچی‌ها در داروخانه‌ها نظارت دقیق داشته باشیم، بسیاری از مصرف‌هایی که لازم نیست کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از جاهایی که برای بار دوم و سوم نیاز به مراحل تشخیصی ندارد که مراجعه کند. همه از طریق سامانه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. بنابراین این تحول در سایه فناوری‌های نوین اطلاعات و هوشمندسازی انجام می‌گیرد.

رییس جمهوری با بیان این که دولت الکترونیک وظیفه بزرگی برای دولت است، گفت: دولت باید با الکترونیکی کردن کارها کاغذ را جمع کند. در گزارشی دیدم که سال گذشته یک میلیارد مراجعه‌ای که باید از طریق کاغذ انجام بگیرد کاهش پیدا کرده است و از طرف دیگر امضاهای طلایی کم کم از بین می‌رود. مفاسدی که در سایه روبرو شدن افراد صورت می‌گیرد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: راه‌پله‌های ادارات نمی‌دانید که چه کارهایی در تاریخ کرده است. از رفتن بالا و آمدن پایین در پله‌های ادارات، مردم هزینه‌های بسیاری فراوانی پرداخت کردند. امروز دیگر این راه‌پله‌ها دارد جمع می‌شود. نه این که آسانسور می‌آید. دیگر نیاز نیست که به ادارات مراجعه شود. در خانه خود با سامانه خود و با یک موبایل ساده می‌تواند فعالیت کند.

وی ادامه داد: ۹۹/۹/۹ بسیاری از سامانه‌ها  افتتاح شد و از آن روز تا امروز که وارد سوم فروردین ۱۴۰۰ شدیم و مصوباتی داشتیم که این مصوبات در ماه اردیبهشت و خرداد به اتمام می‌رسد. تمام تلاش دولت این است که تا پایان خرداد که هفته‌های پایانی دولت دوازدهم است دولت الکترونیک را به یک نقطه قابل قبول برسانیم تا مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتر دریافت کنند و مفاسد و رانت‌ها به تدریج کم شود.  

رییس‌جمهوری با تاکید بر این که اگر بخواهیم با مفاسد مبارزه کنیم راه مبارزه با آن دولت الکترونیک است، گفت: وگرنه دادگاه و بگیر و ببند و مجازات اگر لازم شد کارهای نهایی است. آن چیزی که در مرحله اول ضروری است شفافیت، اطلاعات و در اختیار قرار گرفتن همه چیز است. وقتی همه چیز مشخص باشد و همه مشاهده کنند در آن شرایط مفاسد هم کمتر می‌شود.

 

دولت الکترونیک راه مبارزه با فساد

رییس جمهوری با تاکید بر این که مساله الکترونیک همچنان به عنوان یکی از مسایل بسیار مهم این دولت است، گفت: اگر تحول سلامت و دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود با سختی بیشتری از کرونا می‌توانستیم عبور کنیم. امروز که قدم‌های بزرگی از کرونا فاصله گرفتیم به این خاطر است چرا که یکی از بازوهای اصلی ما دولت الکترونیک بود.

وی با بیان این که در راه مبارزه با کرونا هنوز راه زیادی داریم و باید تلاش کنیم تا از این پاندمی فاصله بگیریم گفت: استفاده از دولت الکترونیک و فضای مجازی و ایجاد طرح تحول سلامت این دو بازوی اصلی ما در مبارزه با کرونا بود یعنی بسیاری از تجمعات کم شد و در زمینه سلامت با امکاناتی که داشتیم.

    در این زمینه بخوانید:

    – کارت ملی جایگزین دفترچه بیمه می‌شود

به گزارش ایرنا در جلسه مزبور همچنین بهره‌برداری از فاز اول نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سراسر کشور، با فرمان رئیس جمهور آغاز شد و همچنین از سامانه های جامع هوشمند تعاونی‌های کشور، سامانه‌های پنجره واحد مجوزهای کشاورزی، رصد و پایش نهاده‌های کشاورزی، سامانه صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب و کار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی شد.

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا