سریال خاتون
فناوری

با شش ویندوز شکست‌خورده آشنا شوید

با شش ویندوز شکست‌خورده آشنا شوید


بیش از سه دهه از موفقیت مایکروسافت در طراحی و عرضه ویندوز گذشته است. علیرغم اینکه ویندوز هنوز هم محبوب‌ترین سیستم عامل دسکتاپ در جهان است و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد اما در این مسیر چندین شکست آشکار نیز وجود داشته است.

به گزارش ایتنا و به نقل از howtogeek، در این مقاله، شش نسخه از بدترین نسخه‌های ویندوز را انتخاب کرده‌ایم. ایننسخه‌های ویندوز باعث شد برخی کاربران، به نسخه‌های قبلی پایبند بمانند یا به رقبایی مانند Mac یا Linux بپیوندند.

معیارهای انتخاب بدترین نسخه‌های ویندوز

در تهیه این لیست، معیارهای مختلفی سنجیده شده است. مثلا اینکه : چه تعداد از کاربران از نسخه مزبور نارضایتی داشتند، فروش نسخه مذکور چقدر ضعیف بوده است، میزان نارضایتی‌ها در بررسی‌ها چقدر بوده است، ماندگاری در بازار سیستم‌عامل‌ها و تجربیات شخصی کاربران مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

البته ممکن است در برخی موارد شما با این رتبه‌بندی موافق نباشید، اما می‌توان با اطمینان این را گفت که اگر حداقل یکی از این نسخه‌های Windows را اجرا کردید، قصد ارتقای آن را داشتید!

 

6: Windows 1.01 (1985)

 

در سال 1986 ، نیویورک تایمز در مقاله‌ای ویندوز 1.0 را بررسی کرد و نوشت که “اجرای ویندوز بر روی کامپیوتر با حافظه 512K شبیه ریختن شهد در قطب شمال است.”

 

5- Windows XP (Initial Release, 2001)

 


مطمئناً، بعد از تمام اصلاحات، ویندوز XP یکی از بهترین نسخه‌های ویندوز در تمام دوران بود. اما برخی از شما ممکن است بخاطر داشته باشید که XP قبل از انتشار Service Pack 2 2004 چگونه بود: یک خرابکاری تمام عیار با اشکالات و حفره های امنیتی بزرگ.

خوشبختانه مایکروسافت سال ها به اصلاح XP ادامه داد و در نهایت به یک سیستم عامل پایدار و مستحکم تبدیل شد که بسیاری در ترک آن مردد بودند. انتشار Windows XP Service Pack 2 یک اتفاق مهم بود که این سیستم عامل را بسیار ایمن‌تر کرد.

 

4- Windows RT (2012)

 

مایکروسافت، ویندوز RT را به عنوان نسخه مبتنی بر ARM از ویندوز طراحی کرد که با کلاس جدیدی از دستگاه‌های سبک‌تر و کم مصرف مانند Surface RT کار می کرد. فقط یک مشکل وجود داشت: این سیستم عامل نمی‌توانست تعدادی زیادی از برنامه‌های ویندوز را که برای معماری سنتی x86 ویندوز طراحی شده بود، اجرا کند. و البته بیشتر برنامه‌های خاص ویندوز 8 در فروشگاه Windows در آن زمان خیلی مناسب Windows RT نبودند!

 

3 – Windows 8 (2012)

 

از زمان عرضه ویندوز 8 هنوز زمان زیادی نگذشته و به احتمال زیاد خاطرمان هست که حتی پس از عرضه این نسخه، کاربران از ویندوز 7 دست نکشیدند و پس از ارتقای ویندوز 7 به نسخه 8، باز هم به ورژن 7 بازگشتند! و حتی به سیستم عامل رقیب، یعنی Mac رو آوردند!

 

2- Windows Vista (2006)

 

ویندوز در شش نسخه  (Starter ، Home Basic ، Home Premium ، Business ، Enterprise و Ultimate) ارائه شد و  و مشتریان را گیج کرد. یکی از اولین گلایه‌های کاربران در مورد ویستا این بود که به کندی روی دستگاه‌هایی اجرا می‌شد که عملکرد بسیار خوبی با XP داشتند.

 

1- Windows Millennium Edition (2000)

 

ویندوز می (میلنیوم) چه مشکلی داشت؟  برنامه هایی که روی میلنیوم اجرا می‌شدند، نشت حافظه زیادی ایجاد می کردند که می تواند باعث خرابی نیز شود. برنامه شامل System Restore در ابتدا به درستی کار نکرد. و میلینیوم حالت MS-DOS Real را که برای کار با برخی از برنامه‌های قدیمی، به ویژه بازی‌های دوره اواخر MS-DOS که بسیاری از کاربران کامپیوتر در آن زمان هنوز بازی می کردند، حذف کرد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا