فوتبال جهان

ابداع نوع جدیدی از فوتبال در اوکراین؛ با دو توپ، بدون آفساید و تعویض نامحدود!

به گزارش امین گیمز، فوتبال؛ این ورزش محبوب جهان برای دهه‌های متمادی همواره با رشته‌های مشابه خود در کشورهای مختلف مواجه بوده است. می‌توانیم این‌طور بگوییم که ده‌ها نوع فوتبال در جهان وجود دارند که در کشورهای گوناگون بازی می‌شوند. برخی از همین مسابقات پس از طی کردن مراحل قانونی ثبت زیر نظر فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برگزار می‌شوند و برای همه شناخته شده هستند. مثل فوتسال یا فوتبال ساحلی. نسخه‌های دیگر فوتبال در کشورهای مختلف جهان خاص‌تر هستند و گاهی در فضای اینترنت اطلاعاتی درباره آنها منتشر می‌شوند. مثلاٌ فوتبال مرداب در استرالیا.

در این بین نسخه‌ای عجیبی از فوتبال وجود دارد که در اوکراین اختراع شده است  و به آن «فوت‌دوبل‌بال» می‌گویند.

همان‌طور که از نام این نوع از فوتبال پیداست، تفاوت اصلی با نسخه کلاسیک این است که فوت‌دوبل‌بال به طور همزمان با دو به رنگ  آبی و زرد که برگرفته از رنگ‌های پرچم اوکراین هستند، بازی می‌شود. در لحظه‌ای که یکی از توپ‌ها وارد دروازه می‌شود، بازی ادامه می‌یابد تا توپ دوم نیز توسط دروازه‌بان مهار یا وارد دروازه یکی از دو تیم شود.

تفاوت مهم دیگر فوتبال ابداعی اوکراینی‌ها عدم وجود موقعیت آفساید است که بازی را پویاتر می‌کند و همچنین تعداد نامحدود تعویض. در سایر موارد قوانین آن با فوتبال معمول  یکسان است: تعداد بازیکنان، اندازه زمین و دروازه‌ها از فوتبال کلاسیک گرفته شده است.

فدراسیون فوتبال اوکراین ,

طبق اهداف پیش‌بینی شده در نسخه اوکراینی؛  این فوتبال باید شدت بازی را افزایش دهد و همچنین بازی را از نظر تاکتیکی متغیرتر کند. دفاع از دروازه در برابر دو توپ سخت‌تر است و حرکت در زمین با آنها دشوارتر خواهد بود. بنابراین باید یک استراتژی خاصی برای پیروزی شدن ایجاد کنید.

اما تداوم این همه قوانین خاص از معایب فوت‌دوبل‌بال است. سردرگمی‌ در زمین بازی به دلیل وجود دو توپ کار را برای بازیکنان و حتی تماشاگران دشوار می‌کند. در ابتدا درک قوانین برای خود بازیکنان سخت بود و نخستین مسابقه این نوع فوتبال در کیف بین تیم‌های بانک باتکیوشچینا و بودمستر  برگزار شد. آنها در قوانین جدید به قدری گیج شدند که حتی پس از سوت پایان نیز بازیکنان نتوانستند بفهمند که امتیاز نهایی بازی چیست! در نتیجه، پس از مشورت، آن را تنظیم کردند و باتکیوشچینا با نتیجه 15 بر 8 پیروز شد.

پس از گذشت سه سال از اختراع فوتبال اوکراینی، مسابقات قهرمانی کیف برگزار شد که در آن 16 تیم شرکت کرده بودند و سردرگمی بسیار کمتری به چشم می‌آید؛ البته تاکنون این نوع فوتبال از مرزهای اوکراین فراتر نرفته است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی
دانلود سریال گناه فرشته گناه فرشته
دکمه بازگشت به بالا