سریال خاتون
فوتبال جهان

امباپه از تیم اصلی پاری‌سن‌ژرمن تبعید شد/ تکرار داستان مالک‌نماهای بیگانه با فوتبال

به گزارش امین گیمز، اگر جزو آن دسته از فوتبالدوستانی بودید که تصور می‌کردند مالکان قطری پاری‌سن‌ژرمن نسبت به زمان تنبیه کردن آدرین رابیو به جرم زیر بار حرف زور نرفتن، تغییر کرده‌اند، باید گفت که سخت در اشتباه بوده‌اید.

قطری‌ها نه تنها از منظر کسب موفقیت در فوتبال، سال‌های نوری با مالکان اماراتی‌ منچسترسیتی فاصله دارند بلکه یک بار دیگر نشان دادند که از تیمداری صرفاً زورگویی‌ را آموخته‌اند. برای اینکه دلیل این ادعا را بهتر درک کنید، لازم نیست به دایر‌ة‌المعارف یا کتاب تاریخ فوتبال رجوع کنید؛ فقط کافی است جزو آن دسته از افرادی باشید که یادشان مانده این تیم چند سال پیش با هافبک فرانسوی‌اش آدرین رابیو چه کرد. ناصر الخلیفی رئیس پاری‌سن‌ژرمن و رؤسای او در خانواده سلطنتی قطر، رابیو را تنها به این دلیل که نمی‌خواست قرارداد روبه پایانش را تمدید کند، در فصل 19-2018 به نیمکت دوختند و حتی به تیم‌ ذخیره‌ها فرستاند. راهکار قطری‌ها در نهایت بی‌ثمر ماند و آنها شاهد جدایی رابیو به مقصد یوونتوس بودند بدون آنکه حتی یک یورو از این جابجایی عایدشان شود.

از آن روز 4 سال گذشت و حالا یک بار دیگر داستانی مشابه برای یکی دیگر از ستارگان محبوب تیم رخ داده است، در واقع برای قهرمان ملی فرانسوی‌ها، کیلیان امباپه. داستان زورگویی قطری‌ها به مهاجم سابق موناکو که پیش از این فقط با تهدید‌های غیرقانونی همراه بود، اکنون وارد فاز جدیدی شده است.

طبق اعلام نشریه مارکای اسپانیا، امباپه از لیست بازیکنان لوئیس انریکه برای سفر به ژاپن – جایی که PSG قرار است چند بازی دوستانه انجام دهد – خط خورده است. این اتفاق اما نه به میل خود بازیکن یا به خاطر بروز یک مشکل غیرمترقبه مثل مصدومیت بلکه به دستور باشگاه صورت گرفته است. چرا؟ چون بازیکن نمی‌خواهد قراردادش که فقط یک سال دیگر به پایان آن مانده است را تمدید کند.

تابستان سال گذشته وقتی امباپه تصمیم به رفتن داشت و پاریسی‌ها پای امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه را برای نگه داشتن بازیکن در پارک دو پرنس وسط کشیدند، شاید فکرش را نمی‌کردند که این حرکت برای‌شان گران تمام شود. امباپه با زیرکی تمام نه تنها بند تمدید قراردادش برای سال سوم را اختیاری و در انحصار خودش نگه داشت بلکه باشگاه را ملزم به پرداخت رقمی 80 میلیون یورویی در پایان فصل دوم به عنوان پاداش وفاداری کرد. همه اینها یعنی چه؟ یعنی اینکه امباپه می‌تواند در پایان فصل پیش‌رو به مقصد مورد نظرش که احتمالاً رئال مادرید است ملحق شود آن هم بدون آنکه جابجایی‌اش برای تیم بعدی هزینه‌ای داشته باشد. این همان چیزی است که قطری‌‌ها را ترسانده اما دست آنها به هیچ جایی بند نیست.

طبق قانون آنها هیچ مجوزی برای توسل به زور برای بیرون کردن بازیکن از باشگاه ندارند و باید پاداشی که وعده کرده‌اند را هم بپردازند. در طرف دیگر اما همه چیز به نفع امباپه است. او هم پاداش وفاداری‌اش را می‌گیرد هم پاداش عقد قرارداد به خاطر پیوستنش به تیم بعدی به عنوان بازیکن آزاد و این یک ضربه دوگانه به ناصر الخلیفی و قطری‌هایی است که برنامه‌های اقتصادی‌شان فلج خواهد شد چون بعد از خودداری بازیکن، امیدوار بودند از فروش او به رئال مادرید 200 میلیون یورو به جیب بزنند.

پاری‌سن‌ژرمن برای به کرسی نشاندن خواسته‌اش فقط یک گزینه داشت؛ زورگویی و الان هم دقیقاً رو به همان کار آورده است. خط زدن بازیکن از فهرست مسافران ژاپن تنها یک دلیل دارد و آن تبعید او از تیم اصلی برای تحت فشار قراردادنش از طریق منزوی کردن. راهکاری که قطری‌ها در پیش گرفته‌اند نه تنها برنده‌ای نخواهد داشت بلکه بازنده‌هایش به باشگاه و امباپه محدود نخواهد بود. تبعید امباپه از تیم اصلی باشگاه، نه تنها هیچ کمکی به پاری‌سن‌ژرمن نخواهد کرد و صرفاً حکم شلیک تیر به پای خود را دارد بلکه کادر فنی تیم ملی فرانسه و هواداران این تیم را در فصلی که پایانش مصادف با یورو 2024 خواهد بود، نگران خواهد کرد؛ بماند که در این میان کلی هوادار بیطرف هم از تماشای بازی‌های بازیکن محروم خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا