فوتبال جهان

بیانیه اسپورتینگ لیسبون علیه تمارض‌های طارمی؛ این کار بی‌احترامی است و آبروی پرتغال را می‌برد!

به گزارش امین گیمز، تیم فوتبال پورتو پس از کسب سه پیروزی متوالی در فصل جدید مسابقات لیگ برتر پرتغال، یکشنبه شب در دیداری خانگی مقابل تیم آروکا در حالی به تساوی یک – یک رضایت داد که با گل دقیقه 19+90 اوانیلسون از شکست خانگی گریخت. مهدی طارمی که در این بازی 90 دقیقه در ترکیب پورتو بود، در دقیقه 12 موفق به گلزنی شد، اما داور با استفاده از کمک‌داور ویدئویی (VAR) گل او را به دلیل قرار داشتن در منطقه آفساید مردود اعلام کرد. اتفاقاتی که در جریان این بازی افتاد از جمله پنالتی‌ای که طارمی برای پورتو گرفت، سبب شد تا باشگاه اسپورتینگ لیسبون با انتشار بیانیه‌ای، مهدی طارمی و پورتو را هدف انتقادات خود قرار دهد.

در بیانیه باشگاه اسپورتینگ لیسبون آمده است: «باشگاه اسپورتینگ پرتغال این بیانیه را به نام اقدام فوری لازم برای بازیابی چهره فوتبال پرتغال صادر می‌کند. حاشیه‌های مضحکی که بازی روز یکشنبه پورتو و اف‌سی آروکا داشت، فوتبال پرتغال را وارد یک تمسخر بین‌المللی کرد که شایسته آن نیست و به آن عامل تشدید کننده مبتنی بودن بر رفتارهای تکراری از جانب بازیگران تکراری با نقشی تکراری اضافه می‌شود.

با وجود کیفیت فنی غیرقابل انکار بازیکنان درگیر، بازی به بازی شاهد همان شیوه‌های قدیمی بودیم. در بازی روز یکشنبه و در وقت‌های تلف‌‌ شده نیمه دوم، همه این فرصت را داشتند که سه شبیه‌سازی خطای غیرمجاز (اشاره به دو پنالتی‌ که طارمی برای پورتو گرفت که یکی از آنها با ‌VAR رد شد و دیگری هم تبدیل به گل نشد) را مشاهده کنند که می‌تواند منجر به تصمیم اشتباه تیم داوری شود.

 این رفتار غیرورزشی است که نشان‌دهنده بی‌احترامی کامل به داوران و سایر بازیکنان است، رفتاری که طبق مقررات و قوانین بازی باید فوراً تحریم (اشاره به جریمه شدن) شود تا رقابت سالم تداوم داشته باشد. با توجه به تصاویر بازی‌ مورد بحث، شکی نداریم که یک بازیکن (اشاره به طارمی) باید به دلیل تعدد کارت زرد در این بازی اخراج می‌شد، همان‌طور که در بسیاری از بازی‌های دیگر که همین کار را کرده بود و باید اخراج می‌شد.

تیم‌های داوری آسیب می‌بینند. اعتبار فوتبال پرتغال آسیب می‌بیند و – و این کارها – ارزش‌گذاری آن را غیرممکن می‌کند. همچنین ضروری است تا این موضوع به طور جزئی‌تر بررسی شود که چرا در چنین مقطع مهمی از بازی، VAR  به دلیل قطع برق از کار افتاد. برای جلوگیری از تحت‌تأثیر قرار نگرفتن داوران مقابل فضای فشار و ارعاب غیرقابل عادی‌سازی که سایر بازیکنان، تیم‌های فنی و مدیران به طور مکرر بازی به بازی و سال به سال ایجاد می‌کنند، لازم است این رفتارها به درستی و جدی با مجازات مواجه شوند. این تنها راه محافظت از داوران و داوری است.

 باشگاه اسپورتینگ همیشه دفاع از یکپارچگی بازی را انتخاب می‌کند و برای پایان دادن به هر رفتاری که به تسهیل رعایت قوانین در زمین کمک نمی‌کند، مبارزه می‌کند. این روش ما برای بودن و تجربه ورزش است. فوتبال باید برای همه باشد. زمانی که پیشنهاد انتشار فایل‌های صوتی VAR را ارائه کردیم، تنها بودیم و فوتبال پرتغال در مسیری که قبلاً توسط کشورهای دیگر با موفقیتِ اثبات شده دنبال شده بود، تنها ماند.

بنابراین با خرسندی فراوان تصمیمی که امروز توسط شورای داوری اعلام شد مبنی بر انتشار نهایی مکالمات داوران در زمین به صورت ماهانه را تبریک می‌گوییم. ما امیدواریم که در آینده آنها در زمان واقعی مانند راگبی این فایل‌ها را انتشار دهند. با همان اشتیاق است که ما منتظر پیشرفت در مورد پیشنهاد خود برای ایجاد یک هیئت داوری مستقل هستیم. ما از همه کسانی که همدیگر را یکسان می‌بینند، می‌خواهیم که برای یک هدف دور هم جمع شوند. برای پیروزی شر، تنها چیزی که لازم است این است که انسان‌های خوب بیکار بمانند».

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی
دانلود سریال گناه فرشته گناه فرشته
دکمه بازگشت به بالا