سریال خاتون
فوتبال جهان

داستان عجیب فردریش؛ ملی‌پوش شوروی با نامی آلمانی!

به گزارش امین گیمز، اینکه شما چیزی در مورد «فردریش ماریوتین» نشنیده‌اید، جای تعجب ندارد، زیرا این مهاجم تیم ملی شوروی با نام آلمانی‌اش در دهه‌های 1940 و 1950 بازی می‌کرد.

فردریش ماریوتین؛ این بازیکن فوتبال اتحاد جماهیر شوروی سابق یک نام آلمانی داشت، اگرچه در سال‌های جنگ بازی می‌کرد. در آن سال‌ها  فردریش ماریوتین یک چهره برجسته در فوتبال شوروی بود. فردریش فوتبال خود را زمانی آغاز کرد که جنگ بزرگ میهنی در روسیه هنوز فروکش نکرده بود. در همان دوران ماریوتین به‌عنوان یک تراشکار در کارخانه کار می‌کرد. در سال 1946 او به زنیت لنینگراد رفت و 11 سال را در آنجا گذراند. طی آن دو بار در لیست بهترین بازیکنان فصل قرار گرفت. نخستین بازی خود را هم در تیم‌های ملی و المپیک اتحاد جماهیر شوروی انجام داد و همچنین به یک اسطوره واقعی باشگاه زنیت تبدیل شد. 

فردریش ماریوتین در مقایسه با هم‌عصرانش با بازی ماهرانه، مبتکرانه، پاس‌های غیرمنتظره برای حریفان و راحت برای هم‌تیمی‌هایش، گل‌های زیبا و البته نام غیرمعمول خود متمایز بود. فردریشِ متولد 1924، تحت شرایط کاملاً مضحکی به این اسم نامیده شد.

تیم ملی فوتبال روسیه ,

دارنده نام آلمانی در فوتبال شوروی درباره انتخاب این نام عجیب آنهم در بحبوحه جنگ جهانی می‌گوید: «پدرم در شرکت کشتیرانی آستاراخان کار می‌کرد. مادرم در شرف زایمان بود و آنها در کشتی آستاراخان به سمت باکو حضور داشتند. در راه بازگشت مادرم زایمان کرد و تمام خدمه کشتی تصمیم گرفتند نامی برای من با رأی دادن انتخاب کنند. از بین کارل مارکس، فردریش انگلس و ولادیمیر لنین اما آنها تصمیم گرفتند نام فردریش را برای من انتخاب کنند و در بازگشت به آستاراخان نام مرا ثبت کردند».

اینکه آیا این بازیکن فوتبال به خاطر نام آلمانی‌اش در سال‌های جنگ با مشکل مواجه شده است یا خیر، دقیقاٌ مشخص نیست. با این حال با قضاوت براساس این واقعیت که خیلی زود به او کمک شد تا در زنیت بازی کند، هیچ‌کس ادعای جدی علیه فردریش نداشت.

فردریش درباره دوران زندگی قبل از فوتبالش خاطر نشان می‌کند: «در طول جنگ، ما در پودلیپکی زندگی می‌کردیم. سپس به اسوردلوفسک نقل مکان کردیم، جایی که کار تراشکاری را شروع کردم. کل جنگ را در آنجا بودم. در سال 1945 جذب نیرو برای تیم زنیت لنینگراد که به تازگی جام را برده بود، شروع شد. به من هم پیشنهاد شد و از این فرصت استفاده کردم».

فردریش ماریوتین 230 بازی برای زنیت انجام داد که در آن 52 گل به ثمر رساند. او همچنین برای تیم‌های اصلی اتحاد جماهیر شوروی بازی کرد. پس از ترک زنیت، ماریوتین برای مدت کوتاهی در آدمیرال تیست بازی کرد و در سال 1958 به دوران فوتبالی‌اش پایان داد. از این پس، تا زمان بازنشستگی، فردریش به‌عنوان مربی در زسکا آدمیرال تیست، زنیت لنینگراد  و همچنین در باشگاه‌های کمتر شناخته شده کار کرد. در 10 سپتامبر 2010 این بازیکن افسانه‌ای فوتبال شوروی سابق با نام آلمانی در 85 سالگی درگذشت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا