سریال خاتون
فوتبال جهان

سازوکار لیگ قهرمانان اروپای 36 تیمی؛ سهمیه‌های اضافه به کدام لیگ‌ها می‌رسد؟

به گزارش امین گیمز، یکی از سیاست‌های مقامات اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) برای از کم نشدن حامیان‌شان بعد از خطری جدی که از جانب پروژه سوپرلیگ، افزایش تعداد تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان اروپا بود و در همین راستا، از فصل 25-2024 مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره سبز با 4 تیم بیشتر، یعنی 36 تیم برگزار خواهد شد. برای خیلی‌ها اما این سؤال مطرح است که این چهار سهمیه اضافه به کدام لیگ‌ها و تیم‌ها و بر اساس چه ملاک و معیاری تعلق خواهد گرفت.

یوفا برای برگزاری نسخه جدید لیگ قهرمانان، اصلاحاتی نوآورانه در نظر گرفته است که یکی از آنها پایان سیستم «سقوط» تیم‌های سوم مرحله گروهی به لیگ اروپا است و دیگری افزایش تعداد تیم‌ها و به تبع آن تغییر شیوه برگزاری بازی‌های مرحله گروهی به مدل سوئیسی.

یوفا برای توزیع 4 سهمیه اضافه در لیگ قهرمانان در فاصله سال‌های 2024 تا 2027، سه شیوه متفاوت دارد. اولین سهمیه اضافه به لیگ پنجم در رده بندی لیگ‌های یوفا اختصاص خواهد گرفت. در حال لیگ پنجم رنکینگ باشگاهی سه سهمیه لیگ در لیگ قهرمانان دارد که دو تای آنها به طور مستقیم به مرحله گروهی و دیگری از مرحله سوم مقدماتی وارد مسابقات خواهد شد. با افزایش سهمیه، این لیگ سه سهمیه مستقیم در مرحله گروهی خواهد داشت و سهمیه چهارمش برای مرحله سوم مقدماتی هم حفظ می‌شود.

دومین سهمیه اضافه در مرحله گروهی، به یکی از قهرمانان لیگ‌های رده پایین‌تر اروپا تعلق خواهد گرفت که در حال حاضر از مراحل مقدماتی وارد مسابقات می‌شوند. در نهایت دو سهمیه اضافه دیگر باقی می‌ماند که یوفا آنها را برای پاداش دادن به لیگ‌های برتر قاره سبز در نظر گرفته است. بر این اساس این دو سهمیه هر سال متغیر خواهند بود و به لیگ‌هایی تعلق می‌گیرند که فصل قبل نمایندگان‌شان عملکرد و نتایج بهتری داشته باشند. به عنوان مثال فصل گذشته لیگ برتر انگلیس که از آن منچسترسیتی قهرمان شد و سری A که سه تیمش در مرحله یک چهارم نهایی، دو تیمش در نیمه نهایی و یک تیمش در فینال حضور داشتند، بالاترین امتیازات را کسب کردند و اگر نسخه جدید لیگ قهرمانان از فصل پیش رو آغاز می‌شد، این دو تیم صاحب 5 نماینده می‌شدند در حالی که اکنون هر کدام‌شان چهار سهمیه حضور مستقیم در مرحله گروهی دارند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا