سریال خاتون
فوتبال جهان

فاصله یک پله‌ای گواردیولا تا صدر جدول پرافتخارترین مربیان تاریخ فوتبال

به گزارش امین گیمز،‌ با اینکه عمر مربیگری‌اش از 15 سال فراتر نرفته، در رده دوم جدول پرافتخارترین سرمربیان تاریخ فوتبال جهان قرار دارد؛ او کسی نیست جز پپ گواردیولا که چهارشنبه شب با قهرمانی در سوپرجام اروپا در کنار منچسترسیتی به اولین سرمربی تاریخ تبدیل شد که با سه تیم متفاوت این جام را فتح می‌کند (بایرن مونیخ، بارسلونا و منچسترسیتی).

این جام اما او را از میرچه‌آ لوچسکو سرمربی رومانیایی تیم فوتبال دیناموکیف اوکراین جدا کرد و به تنهایی در رده دوم جدول پرافتخارترین مربیان تاریخ فوتبال قرار دارد.

قهرمانی در سوپرجام اروپا، تعداد جام‌های دوران مربیگری پپ گواردیولا را به 36 مورد افزایش داد و با در نظر گرفتن عمر 14 ساله دوران مفید مربیگری او (یک سال استراحت داشت)، مرد کاتالان به طور متوسط هر سال 2.5 قهرمانی داشته که به معنای واقعی آماری خارق‌العاده است.

 

گواردیولا در جدول پرافتخارترین سرمربیان تاریخ تنها یک نفر را بالاتر از خود می‌بیند، سرالکس فرگوسن سرمربی پیشین منچستریونایتد که 49 جام برده البته طی 39 سال. در مورد گواردیولا اما نه تنها شاید ارزش کیفی جام‌هایی که برده بیشتر باشد بلکه مهمتر از آن برجای گذاشتن میراثی فراتر از بردن جام است و آن معرفی سبکی پیشرفته از تیکی تاکا با استفاده از مهاجم نوک کاذب است.

گواردیولا چهار ماه دیگر این فرصت را خواهد داشت که جام‌هایش را به 37 مورد افزایش دهد و یک قدم دیگر به رکورد فرگوسن نزدیک‌تر شود تا بعد از غلبه بر پیرمرد اسکاتلندی در دو فینال لیگ قهرمانان (2009 و 2011) او را در جبهه‌ای دیگر هم پشت سر بگذارد. تا آن زمان اما فرگی صدرنشین جدول پرافتخارترین مربیان تاریخ خواهد بود.

رده‌بندی 10 مربی دارای بیشتر جام در تاریخ فوتبال

1- الکس فرگوسن 49 جام
2- پپ گواردیولا 36 جام
3- میرچه‌آ لوچسکو 35 جام
4- والری لوبانفسکی 30 جام
5- اوتمار هیتسفلد 28 جام
6- لوئیز فلیپه اسکولاری 26 جام
7- ژاک استین 26 جام
8- ژوزه مورینیو 25 جام
9- کارلو آنچلوتی 25 جام
10- جووانی تراپاتونی 23 جام

مقایسه افتخارات پپ گواردیولا و الکس فرگوسن
 

مربی

لیگ قهرمانان اروپا

جام جهانی باشگاه‌‌‌ها

لیگ‌های داخلی

جام‌ حذفی

سوپرجام‌های داخلی

سوپرجام اروپا

جام‌های دیگر

مجموع

الکس فرگوسن

2

1

13

9

10

2

12

49

پپ گواردیولا

3

3

11

5

5

3

2

36

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا