سریال خاتون
فوتبال جهان

محرومیت یوونتوس از سوی یوفا؛ جریمه یا هدیه؟!

به گزارش امین گیمز، باشگاه یوونتوس با حکم کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) برای یک سال از حضور در رقابت‌های اروپایی محروم شد و به این ترتیب بانوی پیر فصل آینده در لیگ کنفرانس اروپا حضور نخواهد داشت و به جای این تیم، فیورنتینا در این رقابت حضور خواهد داشت.

حکم انضباطی صادر شده برای بیانکونری مربوط به پرونده تخلفاتی مالی این باشگاه از سال 2020 به بعد است که در آن مقطع زمانی با بیشتر اعلام کردن قیمت بازیکنان خروجی‌اش سعی در مثبت نشان دادن تراز مالی خود داشت. یوونتوس پیش از این به خاطر این تخلفات با کسر 10 امتیاز در سری A و به تبع آن از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان و لیگ اروپا مجازات شده بود اما یوفا هم به صورت جداگانه پرونده‌ای را برای رسیدگی به تخلفات باشگاه به جریان انداخته بود که اکنون حکم نهایی آن صادر شده است.

مجازات تعیین شده از سوی یوفا برای یوونتوس اما بیشتر به یک هدیه می‌ماند تا تنبیه! برای باشگاهی در جایگاه یوونتوس سوای هزینه‌هایی که سفرهای بین فصل برای برگزاری بازی‌‌های خارج از خانه دارد، حضور در تورنمنت درجه سوم قاره اروپا توجیه منطقی ندارد. برای تیمی که سه سال از آخرین قهرمانی‌اش در سری A می‌گذرد و هنوز پروژه بازگشتش به روزهای اوج به میانه راه هم نرسیده، اضافه شدن بازی‌های لیگ کنفرانس به تقویمی که به خودی خود پرفشار است، چیزی جز خستگی بازیکنان، بالا رفتن احتمال مصدومیت آنها و بازماندن‌شان از رویدادهای مهمتر داخلی به همراه نخواهد داشت. پاداش‌های مالی حضور در لیگ کنفرانس هم آنقدری نیست که ارزش داشته باشد این تیم بخواهد خودش را درگیر تورنمنتی اضافه کند و به این ترتیب محرومیتش از سوی یوفا، فرصتی طلایی برای ماسیمیلیانو آلگری و شاگردانش خواهد بود که با معطوف کردن تمام تمرکزشان روی رقابت‌های داخلی به پروژه بازسازی‌شان ادامه دهند.

یوونتوس قصد فرجام‌خواهی حکم یوفا را ندارد که با در نظر گرفتن این موارد کاملاً قابل پیش‌بینی بود و منطقی است که باشگاه یوونتوس نسبت به حکم انضباطی یوفا اعتراض نکند. در واقع این همان مجازات خودخواسته‌ای بود که بیش از یک ماه پیش گفته شد یوونتوس از یوفا تقاضا کرده است. این ماجرا همچنین یک نشانه آشکار از طرز فکر و رویکرد متفاوت رؤسای جدید یوونتوس و در صدر آنها جان الکان رئیس هلدینگ اکسور به عنوان مالک باشگاه نسبت به رئیس قبلی آندره‌آ آنیلی است.

برخلاف آنیلی که یوفا و رئیس آن الکساندر چفرین را برای همکاری با رئال مادرید و بارسلونا در پروژه سوپرلیگ اروپا دور زد، رؤسای جدید یوونتوس از در تعامل با نهاد حاکم بر فوتبال اروپا وارد شده‌اند.

یوفا اگرچه علاوه بر محرومیت یک ساله یوونتوس از رقابت‌های اروپایی، این باشگاه را به پرداخت 10 میلیون یورو ( 20 میلیون یورو در صورت تکرار تخلفات مشابه در 3 سال آینده) محکوم کرده است اما برای بیانکونری این مجازات باز هم بهتر از تبعات سنگین‌تر احتمالی در صورت پافشاری بر حضور در سوپرلیگ و ادامه جنگ با یوفا است.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا