سریال خاتون
فوتبال جهان

مسی؛ وارث پله در لیگ فوتبال آمریکا

به گزارش امین گیمز، شاید خیلی‌ها به یاد نداشته باشند که لیگ فوتبال آمریکا ده‌ها سال قبل پیش از ستاره‌های کنونی جهان همانند لیونل مسی و دیوید بکام توسط اسطوره برزیلی یعنی پله فقید کشف و به جهان معرفی شد. شروع مسحور کننده لئو مسی در آمریکا با به ثمر رساندن پنج گل در سه بازی اینتر میامی  ما را به سمت این پرسش می‌برد که یک نابغه دیگر فوتبال یعنی پله، چگونه در آمریکای شمالی دورانش را گذراند؟

 پله و مسی  هر دو در دوره پختگی فوتبالی‌شان بر اساس استانداردهای ورزشی به آمریکا نقل مکان کردند. (در آن زمان بازیکنان با 34 سال سن حتی بزرگ‌تر از 36 سالگی اکنون در نظر گرفته می‌شدند) این ادسون آرانتس دوناسیمنتو بود که آمریکا را برای ستارگان قدر فوتبال جهان کشف کرد. ستاره‌های مشهور همانند فرانتس بکن باوئر، کارلوس آلبرتو، یوهان کرایف، اوزبیو، بابی مور و جورج بست بعد از پله راهی این کشور شدند. حالا لیونل مسی این فهرست را به روز کرده است؛ اما به شماره اولش برگردیم.

باشگاه کاسموس پله را به پردرآمدترین ورزشکار جهان تبدیل کرد.  لیگ آن زمان فوتبال آمریکا با عنوان NASL ابتدا در سال 1968 تأسیس شد و تا سال 1984 ادامه داشت. اوج محبوبیت آن در اواسط دهه 1970 و تا حد زیادی به دلیل جذب لژیونرهای درخشان از سایر قاره‌ها بود. نخستین ستاره میهمان NASL پله بود. به طور کلی، پله در آن زمان انگیزه‌های قوی برای بازی در میهن خود نداشت و در آمریکا با یک چالش جدید مواجه شد. نیویورک کاسموس به این اسطوره فوتبال 2.8 میلیون دلار در سال پرداخت کرد. چطور ممکن است با چنین پیشنهادی وسوسه نشوید؟ 

ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو | پله , لیونل مسی ,

به طور طبیعی، ظهور پادشاه فوتبال باعث رونق این ورزش در آمریکا شد. بسیاری در مورد این ورزشکار مشهور شنیدند اما تعداد کمی آن را دیدند. پخش فوتبال در خارج از کشور هنوز بسیار نادر بود. جان اوریلی، مسئول رسانه‌ای باشگاه در معرفی بازیکن تازه‌وارد کاسموس گفت: در آمریکا فوق ستاره‌هایی وجود داشته‌اند اما هیچ‌کس در سطح پله نبوده است. اولین بازیکن تازه‌وارد در تیم جدید در 15 ژوئن 1975 معرفی شد. به همین دلیل کاسموس مسابقه‌ای با تورنادو دالاس ترتیب داد. استادیوم داونینگ که برای 22 هزار تماشاگر طراحی شده بود، پر شد. 21 هزار 287  تماشاگر در سکوها، 300 روزنامه نگار معتبر و پخش زنده در 13 کشور جهان.

 پله در ترکیب اصلی کاسموس به میدان رفت و قبل از شروع بازی با کاپیتان دالاس پرچم‌های ملی برزیل و آمریکا را رد و بدل کردند. در گزارشی از این بازی، خبرنگار نیویورک تایمز توضیح داد که “میلیونر برزیلی 34 ساله فقط برای بازی در نیمه اول برنامه‌ریزی کرده بود اما گفت که برای بازی 90 دقیقه‌ای انگیزه دارد. تصاویر بازمانده از وقایع‌نگاری با نقش پله در زمین غافلگیر کننده است. در نیمه اول، بهترین گلزن فوتبال جهان همه جا حضور داشت و کارهای غیرعادی می‌کرد. در همین نیمه کاسموس با دو گل شکست خورد. پس از استراحت، پله انجام کارهای غیرعادی را کنار گذاشت و هدف اصلی خود را به یاد آورد. ابتدا او یک پاس گل به اسپیگلر داد و سپس برای آلاوردی گل ساخت.

در مسابقه بعدی کاسموس پله استرس واقعی را تجربه کرد. پس از گل مردود شده پله در بوستون، جمعیت زیادی از تماشاگران به سمت زمین هجوم آوردند و می‌خواستند او را در آغوش بگیرند. یکی از کفش‌های پله دزدیده شد و به دنبال این حادثه هم کاسموس و هم لیگ تدابیر امنیتی را تشدید کردند. اگر معمولاً امنیت بازی‌های NASL توسط 6 افسر پلیس تامین می‌شد، در مسابقه روچستر تعداد آنها بیش از 10 برابر افزایش یافت؛ تا 65 نفر. علاوه بر این، باشگاه 12 محافظ استخدام کرد. این بار هیچ حادثه‌ای رخ نداد. در مسابقه بعدی کاسموس 3 بر  یک پیروز شد و پله یکی از 3 گل را به ثمر رساند.

ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو | پله , لیونل مسی ,

در مجموع، پله در نخستین فصل حضورش در آمریکا 17 گل در 23 بازی در تمامی رقابت‌ها به ثمر رساند و تنها جام را در سومین سال حضورش در نیویورک به دست آورد. پادشاه از فوتبال خداحافظی کرد و تقریباٌ شبیه مسی کنونی بود. با این حال لئو هنوز برنامه‌ای برای پایان دادن به فوتبالش ندارد و قطعاٌ برای او خیلی زود است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا