سریال خاتون
فوتبال جهان

مصوبات جدید IFAB برای اصلاح قوانین فوتبال

به گزارش امین گیمز، اتحادیه بین‌المللی فوتبال (IFAB) قوانین جدید این رشته ورزشی برای اجرا از فصل آینده را تصویب کرده است. مقررات جدید در هشت بخش مختلف وضع شده که شامل آفسایدگیری، محاسبه وقت‌های مُرده و … می‌شود.

اولین مورد مربوط به ماده 3 با هدف تعیین تکلیف گل‌های به ثمر رسیده هنگام ورود فرد یا افراد خارجی در زمین بازی و تأثیرگذاری آنها بر روند بازی هنگام به ثمر رسیدن گل.

بر اساس قانون جدید؛ اگر گلی به ثمر برسد و داور قبل از شروع مجدد بازی متوجه شود که هنگام به ثمر رسیدن گل یک فرد خارجی در زمین بازی حضور داشته و در روند بازی هم دخالت داشته، موظف به مردود اعلام کردن گل است. اگر فرد خارجی جزو بازیکنان تعویض شده، نیمکت‌نشین، اخراجی یا جزو عوامل فنی تیم زننده گل بوده باشد که در آن صورت داور باید دستور شروع مجدد بازی از نقطه ورود فرد خارجی به زمین بازی را صادر کند و توپ را در اختیار تیمی که گل خورده است، قرار دهد. در صورتی که فرد خارجی از تماشاگران یا فردی بی‌طرف بوده باشد (به فرض تأثیرگذاری او در رقم خوردن گل) گل مردود اعلام شده و بازی از نقطه ورود فرد خارجی با «دراپ‌بال» آغاز می‌شود. تنها در یک صورت گل به ثمر رسیده پابرجا خواهد ماند که فرد خارجی وارد شده به زمین بازی، جزو بازیکنان، نیمکت‌نشینان یا عوامل تیم دریافت کننده گل بوده باشد یا اینکه فرد خارجی بی‌طرف بوده و هیچ دخالت و تأثیری هم بر روند بازی نداشته باشد.

دومین قانون جدید مربوط به ماده 7 در خصوص مدت زمان بازی‌هاست. تغییر صورت گرفته با هدف اختصاص قطعی و دقیق زمان‌‌های تلف شده بازی هنگام شادی گل بازیکنان و اضافه کردن آن به زمان مسابقه است. بر این اساس تمام وقت‌های تلف شده در هر نیمه از بازی به هر نحو باید برای پایان همان نیمه از بازی در نظر گرفته شود که این شامل زمان‌های توقف جریان بازی به خاطر انجام تعویض، شادی گل یا توقف بازی به هر دلیل دیگری مانند ورود عامل خارجی به زمین مسابقه است. پیش از این محاسبه دقایق تلف شده بازی هنگام شادی گل دقیق محاسبه نمی‌شد و فرقی نداشت که بازی یک گل داشته باشد تا 10 گل. اکنون اما قرار است ثانیه به ثانیه وقت‌های تلف شده هنگام شادی گل بازی‌ها محاسبه و به زمان بازی اضافه شود.

اصلاح سوم در قانون دهم در حوزه تعیین نتیجه یک بازی صورت پذیرفته است که البته مورد خاصی نیست. در واقع تنها تغییر رخ داده استفاده از عبارت «پنالتی‌ها» به جای عبارت قدیمی و منسوخ شده، ضربات از روی نقطه پنالتی برای اشاره به عنوان آخرین معیار تعیین برنده یک مسابقه فوتبال است.

چهارمین اصلاح صورت گرفته که شاید مهمترین آنها هم باشد، در بخش آفسایدگیری و به منظور تسهیل در تشخیص آفساید و جلوگیری از حواشی و جنجال‌های فراوان ناشی از آفساید‌های میلی‌متری است. IFAB به طور خاص روی موقعیت‌هایی که یک بازیکن در موقعیت آفساید پس از برخورد توپ با یک از بازیکنان حریف صاحب توپ می‌شود، تمرکز و آن را به دو دسته برخوردهای سهوی و عامدانه تقسیم کرده است.

بر این اساس اگر برخورد صورت گرفته در نتیجه تلاش عامدانه بازیکن حریف برای دفع خطر بوده باشد، حتی با استفاده از دست، آفساید گرفته نخواهد شد. این قانون یک استثنا هم دارد و آن مهار رسیدن توپ به بازیکن زننده گل در موقعیت آفساید پس از مهار مستقیم آن توسط دروازه‌بان حریف است. IFAB در همین راستا تلاش عامدانه را به این صورت تعریف کرده که «پاس رو به عقب برای هم‌تیمی، تصاحب توپ یا دور کردن آن با ضربه پا یا سر. اقدام بازیکن تیم در حال دفاع برای تصاحب توپ یا دفع خطر حتی اگر ناموفق باشد، مصداق تلاش عامدانه محسوب می‌شود.» اتحادیه بین‌المللی فوتبال برای واضح‌تر شدن مسئله معیارهای تلاش عامدانه را به شرح زیر توضیح داده است:

  • توپ از فاصله‌ای زیاد به سمت بازیکن در حال حرکت و مدافع با آگاهی از این موضوع و دید کامل از مسیر حرکت توپ برای تصاحب یا دفع آن اقدام کرده باشد.
  • حرکت توپ سریع نباشد.
  • جهت حرکت توپ غیرمنتظره نباشد.
  • بازیکن به اندازه کافی برای تغییر وضعیت بدنش جهت رسیدن به توپ فرصت داشته باشد؛اینگونه نباشد که پرش یا دراز کردن دست یا پا به صورت ناخودآگاه یا غریزی یا به اقتضای شرایطی که در آن قرار داشته غیرعامدانه توپ به او برخورد کرده باشد.

اتحادیه بین‌المللی فوتبال در ادامه اصلاحات قوانین این رشته ورزشی، دستی هم در ماده 12 برده که به خطاها و سوء‌رفتارها اشاره دارد. مطابق قانون جدید، شرایطی متفاوت برای جریمه یک بازیکن به دلیل رفتارهای غیرورزشی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • متوقف کردن توپ یا انحراف مسیر آن با استفاده از دست که منجر به توقف یک حمله خطرناک برای حریف شود.
  • ارتکاب هرنوع خطایی دیگر که حمله خطرناک حریف را متوقف یا دچار اختلال کند جز زمانی که داوربه سود تیم حمله کننده پنالتی اعلام کنند؛ البته خطای صورت گرفته در این مورد صرفاً باید اقدام برای تصاحب یا دفع توپ بوده باشد.
  •  اگر در محوطه فنی یک تیم حرکت یا تخلفی غیرورزشی صورت بگیرد (از سوی بازیکنان تعویض شده، نیمکت‌نشینان، بازیکن اخراجی یا مسولان) و فرد خاطی قابل شناسایی نباشد، سرمربی تیم مجازات خواهد شد.

اصلاح صورت گرفته بعدی در قوانین فوتبال توسط IFAB مربوط به ضربات پنالتی و متوجه دروازه‌بان‌ها است. بر این اساس، هرگونه رفتار و حرکتی از سوی دروازه‌بان که مصداق بی‌احترامی به بازیکن پنالتی‌زن یا از بین بردن تمرکز او به شیوه‌ای غیرمنصفانه باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا