سریال خاتون
فوتبال جهان

پیروزی رئال مادرید و بارسلونا در پرونده سوپرلیگ/ یوفا و فیفا خلاف قوانین عمل کرده‌اند

به گزارش امین گیمز، روز سرنوشت‌سازی که دو باشگاه رئال مادرید و بارسلونا به عنوان مؤسس سوپرلیگ اروپا در انتظارش بودند، فرا رسید و دیوان دادگستری اروپا امروز (پنجشنبه 21 دسامبر/ 30 آذر) حکم الزام‌آور خود در پرونده سوپرلیگ اروپا را اعلام کرد. دیوان دادگستری اروپا امروز موافقت خود با برگزاری سوپرلیگ اروپا اعلام و تأیید کرد که نه اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و نه فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نمی‌توانند باشگاه‌هایی که در رقابت‌های جایگزین شرکت می‌کنند را تحریم کنند. دیوان دادگستری اروپا رأی داد که یوفا و فیفا با ممانعت از تشکیل سوپرلیگ در سال 2021 برخلاف قوانین عمل کرده‌اند و این مغایر با قانون اتحادیه اروپا است.

کمپانی «A22 اسپورتس منیجمنت» که اسپانسر اصلی پروژه سوپرلیگ اروپاست، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما حق رقابت را به دست آورده‌ایم، انحصار یوفا در فوتبال تمام شده است، فوتبال آزاد است و باشگاه‌ها دیگر نباید از تحریم شدن بترسند و اکنون می‌توانند آینده خود را تعیین کنند».

پیش از این نشریه «موندو دپورتیوو» چاپ کاتالونیا گزارش داده بود؛ در صورتی که حکم دیوان دادگستری اروپا در پرونده سوپرلیگ به نفع دو باشگاه رئال مادرید و بارسلونا باشد، هر کدام رقم یک میلیارد یورو به عنوان پاداش (از سوی حامیان مالی این پروژه) دریافت خواهند کرد و در ضمن به نوعی حرف آنها تأیید خواهد شد که یوفا انحصار برگزاری مسابقات فوتبال را ندارد.

فلورنتیو پرس به عنوان رئیس پروژه سوپرلیگ اروپا تاکنون با بیش از 60 باشگاه برای پیوستن به این پروژه تماس گرفته است که باشگاه‌های تاریخی اروپا که دیگر در بهترین حالت خود نیستند از جمله پی‌اس‌وی آیندهوون، فاینورد، ستاره سرخ بلگراد، اندرلخت و باشگاه‌های پرتغالی و غیره، جزو این باشگاه‌ها هستند. مشخصاً بارسلونا و رئال مادرید هم در این پروژه حضور خواهند داشت.

«A22 اسپورتس منیجمنت» همه چیز برای راه‌اندازی این پروژه را کاملاً برنامه‌ریزی کرده است و قرار است برنامه‌ها از سوی آنها مشخص شود. سرمایه لازم برای راه‌اندازی سوپرلیگ اروپا هم در حال حاضر در یک بانک آماده است. این کمپانی پیش از این اعلام کرده بود که سوپرلیگ اروپا یک رقابت چند لیگی (در چند سطح مختلف مثل لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و لیگ کنفرانس فعلی یوفا) متشکل از 60 تا 80 تیم بدون عضویت دائمی خواهد بود و هر تیم حداقل 14 بازی در طول یک فصل انجام خواهد داد.

آخرین روزهای فرورین ماه 1400 بود که سوپرلیگ اروپا با حضور 12 باشگاه مؤسس اعلام وجود کرد اما در پی فشارهای یوفا و فیفا، 6 تیم لیگ برتری منچسترسیتی، منچستریونایتد، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام از حضور در این مسابقات انصراف دادند که همین باعث شد برگزارکنندگان این پروژه جاه‌طلبانه 48 ساعت پس از اعلام رسمی شکل‌گیری این لیگ، تعلیق آن را اعلام کنند.

در ادامه باشگاه‌های اینتر، اتلتیکومادرید و میلان هم از حضور در این مسابقات انصراف دادند اما سه باشگاه رئال مادرید، بارسلونا و یوونتوس از این پروژه کناره‌گیری نکردند و اعلام کردند همچنان به دنبال برگزاری این تورنمنت با فرمتی متفاوت هستند. در نهایت هم در پی استعفای آندره‌آ آنیلی از سمت ریاست باشگاه یوونتوس، این باشگاه ایتالیایی هم از این پروژه کنار رفت و رئال مادرید و بارسلونا تنها ماندند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

دکمه بازگشت به بالا