سریال خاتون
فناوری

ایجاد وقفه در پرتاب موشک فالکون ۹ حامل ماهواره‌های استارلینک

ایجاد وقفه در پرتاب موشک فالکون ۹ حامل ماهواره‌های استارلینک

اسپیس‌اکس پرتاب ۶۰ ماهوارهٔ استارلینک جدید را به دلیل رخ دادن مشکلی در موتور موشک فالکون ۹ به آینده موکول کرد. با اینکه تمام شواهد نشان می‌دادند که این موشک آمادهٔ پرتاب است. اما بعضی وقت‌ها در همان روز پرتاب هم مشکلاتی رخ می‌دهند.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، اسپیس‌اکس بلافاصله پس از این امر، در توئیتی نوشت: «امروز سامانهٔ توقف خودکار فالکون ۹، در حین بررسی موتور دستور لغو موقتی مأموریت را صادر کرد. تاریخ بعدی پرتاب را پس از تصویب، اعلام خواهیم کرد».

نخستین مرحلهٔ فالکون ۹ برای این پرتاب، یک بوستر قدیمی اسپیس‌اکس است. این موشک چهار پرواز برای اسپیس‌اکس انجام داده است. پنجمین پرتاب برای مأموریت استارلینک، در واقع پنجمین پرواز را برای اسپیس‌اکس رقم خواهد زد.

گفتنی است اکنون اسپیس‌اکس سرگرم رایزنی با نیروی هوایی ایالات متحده و همینطور Eastern Range است تا تاریخ بعدی پرتاب مشخص گردد. مایکل اندروز (مدیر زنجیرهٔ تأمین در اسپیس‌اکس) در این‌باره گفت: «یک پرتاب به هزار و یک شکل مختف ممکن است دچار خطار شود؛ اما برای پرتاب درست، تنها یک راه وجود دارد. با توجه به این نکته، ما بیش از حد جانب احتیاط را در پیش می‌گیریم و اگر گروه ما ببیند که چیزی کوچکترین مشکلی دارد، شمارش وارون را متوقف می‌کنیم».

شایان ذکر است که موشک فالکون ۹ مجهز به ویژگی‌هایی ایمنی است که می‌توانند بر روی بالشتک پرتاب نیز در آخرین لحظات عمل کنند؛ همچون موردی که امروز مشاهده شد و حتی قادرند در صورت شناسایی نابهنجاری در طی پرواز نیز مأموریت را متوقف نمایند.

 
اسپیس‌اکس پیش از پرتاب هر یک از موشک‌های خود، آنها را مورد آزمون قرار می‌دهد. بدین‌ترتیب مهندسان مطمئن می‌شوند که سامانه‌ها مطابق انتظار عمل می‌کنند. این آزمون معمول که «آزمون آتش ایستا» نام دارد، معمولاً چند روز پیش از پرتاب انجام می‌شود. برای این مأموریت، این آزمون روز جمعه بعدازظهر انجام گرفته بود.

البته اسپیس‌اکس برای پرتاب جدید، باید اندکی صبر کند. در این میان، مهندسان به بازنگری داده‌ها خواهند پرداخت و موشک را برای پرتاب بعدی آماده خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا