سریال خاتون
فناوری

بازاریابی نقشه گوگل برای برندهای B2B

—————- رپرتاژ آگهی —————–

حدود 70% صاحبان موبایل های هوشمند از گوگل مپ برای مسیریابی استفاده می کنند. البته این موضوع در ایران و به تازگی کمی متفاوت شده است، اما به هر حال گوگل مپ انتخاب اول بسیاری از افراد است.

 

حدود سه میلیارد گوشی فعال آیفون و آندرویدی در جهان وجود دارد که از گوگل مپ استفاده می کنند.

برای برندهای b2c، این 3 میلیارد کاربر در هر لحظه به وسیله گوگل مپ قابل دسترسی هستند. این به آن معناست که از گوگل مپ می توانید به عنوان ابزار بازاریابی برای محصولات، خدمات و محل فعالیت‌تان استفاده کنید.

البته این امکانات تنها برای شرکت های B2C نیست. در سال های گذشته، سازمان های B2B نیز به عنوان ابزاری مهم برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنند.

امروزه، بازاریابی گوگل مپ یا بازاریابی نقشه گوگل بخشی از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئوی محلی است. در واقع این امکان بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است.

 

بازاریابی گوگل مپ یا Google Map Marketing چیست؟
گوگل مپ مارکتینگ استفاده از سئوی محلی یا local seo به منظور حضور در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی هستند. وارد کردن اطلاعات درست شرکت در گوگل مپ یا به اصطلاح ثبت مکان در گوگل مپ به کسب و کارها کمک می کند تا در کلمات کلیدی مهم با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر نمایش داده شوند. این اطلاعات شامل آدرس، شماره تماس، حوزه کاری، ساعت کاری و… هستند.

استفاده از گوگل مپ به عنوان ابزاری برای کسب و کار

با توجه به این که اکثر کاربران از گوگل به عنوان موتور جستجوی اصلی استفاده می کنند، حضور در نتایج گوگل اهمیت بالایی دارد. در کنار آن، نمایش کسب و کار شما در نقشه گوگل حضور شما در نتایج جستجو را پر رنگ تر می کند.

همان طور که گوگل آنالیتیکس اطلاعات و داده های وبسایت را ارائه می کند، گوگل مپ نیز ابزاری برای این تحلیل ها در نظر گرفته است که نام آن گوگل مپ آنالیتیکس است.

البته این امکانات در ابزار Google My Business وجود دارد که متاسفانه در ایران قالب استفاده نیست. اما باید توجه داشت که با استفاده از خود نقشه گوگل می توانید محل خود را ثبت کنید. وارد کردن اطلاعات کسب و کارتان در گوگل به مخاطبان کمک می کند اطلاعات بهتری نسبت به شما کسب کنند.

یکی از ابزارهای اصلی بازاریابی B2B استفاده از درج مکان در گوگل مپ است. علاوه بر اطلاعاتی که در بالا ذکر شد، می توانید نظرات مشتریان، مخاطبان و تمامی افرادی که شما را در نقشه گوگل پیدا می کنند به عنوان Reveiw مشاهده و به آن ها پاسخ دهید.

در نتیجه این اقدام، اعتماد سازی مخاطبین بیشتر خواهد شد. همچنین با اضافه کردن عکس به داده هایی که در نقشه ثبت می کنید، به میزان قابل توجهی نظر مخاطبین و مشتریان را جلب خواهید کرد.

 

 

بررسی امکانات گوگل مپ برای برندهای B2B
با این که ما عموماً از گوگل مپ به عنوان اپلیکیشن مسیریابی استفاده می کنیم، امکانات خیلی بیشتری در آن نهفته است؛ مخصوصاً اگر به سفر خریدار توجه نمایید.

حفره های اطلاعاتی که مخاطبین هدف شما با آن روبرو هستند در گوگل مپ قابل در پوشش است؛ عبارات محلی که توسط این مخاطبین جستجو می شوند و حضور شما در این عبارات به ارتباط اولیه حتی پیش از تماس با شرکتتان کمک خواهد کرد. جستجو کنندگان به دنبال کسب و کارهایی هستند که در نقشه به آن ها اطلاعات مورد نیاز را ارائه کند و گوگل مپ اطلاعات زیر را به آن ها نمایش خواهد داد:

     – نظرات کاربران: که می تواند نظرات مشتریان باشد.

     – رتبه بندی بر اساس عملکرد: هر چقدر یک کسب و کار در نقشه گوگل بیشتر کلیک شود و رضایت مشتریان را به دست آورد، امکان رتبه یافتن آن بیشتر می شود.

     – نمایش سایت: کاربر می تواند از این بخش به وبسایت شما دسترسی پیدا کند و اطلاعات بیشتر را کسب نماید. البته می توانید از آدرس صفحه اینستاگرام نیز استفاده کنید.

     – نمایش مناسب در دستگاه های مختلف: چه از موبایل استفاده کنید چه از نسخه دسکتاپ، نمایش مناسبی از اطلاعات به کاربران نمایش داده خواهد شد.

     – بروزرسانی راحت: در صورتی که محل شرکت، شماره تماس یا اطلاعات دیگر تغییر کرد به راحتی می توانید آن را در گوگل مپ تغییر دهید.

نقشه گوگل در بیش از سه میلیون سایت استفاده شده است که حدود یک ششم سایت های آمریکایی را شامل می شود. حدود یک چهارم این وبسایت ها در دسته بندی “کسب و کار و صنعت” قرار دارند که در تصویر زیر قابل مشاهده است:

 

امروزه به سختی می توان مغازه یا خرده فروشی را پیدا کرد که در گوگل مپ ثبت نشده باشد؛ در مقابل کسب و کارهای B2B با سرعت کمتری سراغ این خاصیت خوب رفته اند. البته همان طور که گفته شد، استفاده از گوگل مپ و کسب جایگاه مناسب در کسب و کارهای b2b بخشی از local seo است.

از طرفی باید به این نکته توجه کرد که کسب و کارهای B2B نسبت به مغازه ها مراجعه کننده کمتری دارند. بنابراین تمرکز بر افزایش ترافیک سایت اهمیت بالایی دارد. این نکته کاملاً قابل توجه است، اما با توجه به افزایش فضای رقابتی و سرمایه گذاری کسب و کارهای B2B در سئو، استفاده از گوگل مپ می تواند ابزار مناسبی برای حفظ جایگاه باشد. مخاطبین این کسب و کارها هم مدیران و یا تصمیم گیرندگانی هستند که به خوبی استفاده از گوگل را آموخته اند.

اگر تا کنون اقدام به ثبت شرکتتان در گوگل مپ یا سرمایه گذاری بر حوزه سئو نکرده اید، آژانس بازاریابی NERDO در کنار شماست تا علاوه بر نمایش مناسب در گوگل مپ، جایگاه های اول گوگل برای کلمات کلیدی را به کسب و کار شما هدیه دهد. همچنین تولید محتوای تخصصی با توجه به حوزه فعالیت‌تان و راه اندازی کمپین های بازاریابی حرفه ایی از دیگر خدمات این آژانس است.

 

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا