سریال خاتون
فناوری

بایدن به مناقشات با چین پایان می‌دهد؟

بایدن به مناقشات با چین پایان می‌دهد؟


صنعت فناوری چین که یکی از اهداف اصلی ترامپ در جنگ با پکن بود، امیدوار است پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، زمینه ساز روابط سازنده تری میان دو کشور شود هر چند که عده معدودی تصور می کنند رقابتها کمتر می شود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، مدیران و تحلیلگران چینی اظهار می‌کنند دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ به صنعت فناوری اهمیت خودکفایی را آموخت و تصمیم چین برای بهبود قابلیت‌های فناوری داخلی تغییری نخواهد کرد.

فانگ شینگ دانگ، مدیر کنسرسیوم اینترنت و جامعه در دانشگاه ارتباطات ژیجیانگ اظهار کرد: هنگامی که بایدن قدرت را بدست بگیرد، شرکت‌های فناوری در چین ممکن است اندکی آسودگی خاطر پیدا کنند. حداقل تصور می رود آمریکا از گشایش و احترام به رقابت منصفانه و نوآوری حمایت کند. با این حال در عرصه فناوری پیشرفته، رقابت و نظریه بازی پایان نخواهد یافت و در یک دهه آینده، چین و آمریکا در قابلیت‌های نوآوری واقعی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

غول‌های فناوری چینی نظیر هواوی، بایت دنس و تنسنت هولدینگز شاهد مختل شدن زنجیره تامین جهانی یا مانع تراشی در راه تلاشهای توسعه جهانی بوده اند و با تحریم‌های دولت ترامپ روبرو شده اند که آنها را به عنوان ریسک امنیت ملی اعلام کرد.

پس از دستور ترامپ برای واگذاری فعالیت‌های برنامه ویدیویی تیک تاک در آمریکا یا ممنوعیت آن، شرکت بایت دنس در حال نهایی کردن یک توافق اولیه برای ایجاد یک شرکت جدید با شرکت‌های والمارت و اوراکل به منظور نظارت بر فعالیت‌های تیک تاک در آمریکاست.

شرکت هواوی که بزرگترین سازنده تجهیزات مخابراتی و تلفن هوشمند در جهان است در نتیجه محدودیتهای تجاری آمریکا با مشکلاتی برای خرید تراشه و کمبود قطعات مورد نیاز برای تولید تلفن‌های هوشمند روبرو شده است.

تحلیلگران بانک جفریز در یادداشتی اظهار کردند که چین احتمالا در اولویت‌های سیاستی دولت بایدن در رده پایینتری قرار می گیرد زیرا وی باید ابتدا به مسائل داخلی بپردازد. با این حال بسیاری از مدیران می گویند اقدامات دولت ترامپ نشان داد صنعت فناوری چین تا چه حد آسیب پذیر بوده است و تقویت این صنعت اکنون یک اولویت سیاستی برای چین است.

بر اساس گزارش رویترز، چین در ماه‌های اخیر به دنبال کاهش اتکا به بازارها و فناوری خارجی بوده و به عنوان مثال میلیاردها دلار برای تشویق توسعه صنعت تراشه داخلی هزینه می کند.

در آمریکا هم مدیران عامل شرکت‌های فناوری و مفاخر سیلیکون والی نظیر جف بزوس، مدیرعامل آمازون، بیل گیتس، موسس مایکروسافت و برد اسمیت، رییس مایکروسافت هفته جاری از پیروزی جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا و کامالا هریس، معاون وی استقبال کردند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا