سریال خاتون
فناوری

بزرگترین نقشه با کیفیت بالا از ارتباطات مغز

دیدگاه‌های گوناگونی برای Connectomics در دنیای علم وجود دارد. برخی بر این باورند که این تصاویر به ارتباط بخش‌های فیزیکی مغز به رفتارهای خاصی کمک می‌کنند که هدف اصلی در علم عصب شناسی است. اما برخی دیگر بر این باورند که در این علم هنوز پیشرفت چندانی بدست نیامده و بهتر است به جای هدر دادن منابع در این زمینه، بر روی بخش‌های دیگر سرمایه گذاری کرد.

متخصص اعصاب Mark Humphries می‌گوید: این علم به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی تمام سوالات دانشمندان باشد اما می‌تواند اطلاعات و اسرار با ارزشی را نشان دهد.

این نقشه سه بعدی تولید شده توسط گوگل و جانلیا یک دستاورد تکنیکی است که محصول هر تلاش انسانی و روش‌های اتوماتیک است.

اولین قدم در خلق این نقشه، دسته بندی کردن مغز مگس به قسمت‌هایی با ضخامت ۲۰ میکرون بود. مگس میوه یک گزینه مناسب برای این آزمایشات هستند زیرا مغز آن‌ها نسبتا ساده و کوچک است و همچنین رفتارهای پیچیده‌ای در آن وجود دارد. سپس این بخش‌ها با دستگاه “میکروسکوپ الکترون روبشی” بمباران الکترونی می‌شوند. داده‌های بدست آمده شامل ۵۰ تریلیون پیکسل سه بعدی بوده که از یک الگوریتم برای ردیابی مسیرها در هر سلول استفاده می‌کند.

Vogelstein می‌گوید: من معتقدم مردم بی‌صبرانه منتظر دستاوردهای حاصل از Connectome ها هستند. اما زمان تقریبی بین کشف یک علم و استفاده از آن حدود ۱۵ سال است.

theverge.com

منبع خبر: خبر آنلاین

دکمه بازگشت به بالا