سریال خاتون
فناوری

ضبط ناخواسته صدای شما توسط اسپیکرهای هوشمند!

ضبط ناخواسته صدای شما توسط اسپیکرهای هوشمند!

اسپیکرهای هوشمند یکی از آن دسته از گجت‌هایی هستند که این روزها از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری از سوی کاربران برخوردار شده‌اند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، برخلاف استقبال بی‌نظیر کاربران از اسپیکرهای هوشمند بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه امنیت سایبری بر این باورند که استفاده از این محصولات ریسک بالایی دارد و حریم خصوصی و اطلاعات شخصی کاربران را به شدت تهدید خواهد کرد.

بر اساس تازه‌ترین گزارشی که در وب سایت fortune آمده است، محققان و پژوهشگران به تازگی دریافته و اعلام کردهاند که اسپیکرهای هوشمند به طور ناخواسته و متوسط ۲۰ بار در روز مکالمات و صحبت های روزمره کاربران را ضبط می کنند.

بدون شک این خبر می‌تواند برای بسیاری از کاربران و علاقمندان به این گجت‌های هوشمند نگران کننده باشد چراکه معلوم نیست چه بر سر حریم خصوصی آنها می‌آید و از این طریق هکرها و اشخاص ثالث قادر خواهند بود به اطلاعات متعددی دست پیدا کنند.

پیشتر نیز در اخبار قبلی آمده بود که اسپیکر هوشمند الکسای آمازون به طور ناخواسته مکالمات خصوصی میان یک زوج را در خانه ضبط کرده بود.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین اسپیکرهای هوشمند در جهان می توان به الکسای آمازون، گوگل هوم و اپل هوم پاد اشاره کرد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اسپیکرهای هوشمند سریع‌تر از ابزارهای واقعیت مجازی و افزوده به رشد خود ادامه داده و در سال‌های آینده سهم بسیار بیش‌تری از بازار ابزارهای هوشمند و دیجیتال را از آنِ خود خواهند کرد.

به طور کلی در توصیف وظایف و معرفی اسپیکرهای هوشمند باید گفت که این گجت‌های هوشمند به کاربران امکان می‌دهند تا درصورت داشتن مشغله، وسائل خانگی خود را با دستورهای صوتی کنترل کنند، به‌عنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین اخبار روز مطلع شوند، تایمر و زنگ هشدار برای خود تنظیم کنند، با دوستان و خانواده خود تماس صوتی برقرار کرده و به مخاطبان موردنظر خود پیام متنی ارسال کنند. همه این کارها بدون دخالت دست کاربر و تنها با ارسال یک پیام و دستور صوتی به اسپیکر هوشمند انجام خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا