سریال خاتون
فناوری

عرضه کارت گرافیکی جدید انویدیا برای بازی با کیفیت 8K

عرضه کارت گرافیکی جدید انویدیا برای بازی با کیفیت 8K

انویدیا به‌تازگی از جدید‌ترین تراشه گرافیکی خود به نام RTX 3090 با امکان انجام بازی‌های کامپیوتری با کیفیت 8K رونمایی کرد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، انویدیا بالاخره با عرضه پردازنده گرافیکی RTX 3090 به امکان انجام بازی‌های کامپیوتری  با کیفیت 8K دست یافت. این تراشه 1499 دلاری که با استفاده از نسل جدید معماری Ampere این کمپانی ساخته شده است به حدی بزرگ است که RTX 2080 Ti در برابر ان بسیار کوچک به نظر می‌آید.
 
این پردازنده گرافیکی جدید سه جایگاه PCI را اشغال می‌کند و تنها با استفاده از سیستم‌های خنک کننده جدید انویدیا می‌توان آن را خنک کرد. البته اصلی‌ترن ویژگی این سیستم امکان انجام بازی‌های کامپیوتری با کیفیت 8K است. این تراشه به گفته انویدیا می‌تواند با استفاده از فناوری DLSS و قدرت بالای خود بازی‌های فراتر از 60 فریم بر ثانیه را در زرولوشن 8K اجرا کند.
 
 
 
همچنین انودیا مدعی شده است که RTX 3090 می‌تواند به قدرت پردازشی 36 فلاتراپ برسد که این رقم با میزان پردازش 1304 فلاتراپی RTX 2080 Ti قابل قیاس است. رم در نظر گرفته شده برای این تراشه 24 گیگابایتی و از نوع GDDR6 است. قدرت پردازشی RTX 3090 به حدی بالاست که هنوز مشخص نیست که خریداران ان دقیقا چه کسانی هستند.
 
پردازنده گرافیکی RTX 3090 در میان اولین تراشه‌هایی قرار دارد که از اچ دی ام آی 2.1 پشتیبانی می‌کنند. این فناوری که در حال حاضر روی تلویزیون‌های مدرن وجود دارد موجب ارائه فریم ریت‌ها و رزولوشن‌های بالاتر از  2.0 نظیر کیفیت 4K با 120 فریم بر ثانیه می‌شود.
 
تراشه RTX 2080 Ti ثابت کرد که مشتریان برای خرید سریع‌ترین پردازنده گرافیکی موجود در بازار حاضر به پرداخت 1000 دلار نیز هستند اما امکان انجام بازی‌های کامپیوتری با کیفیت 8K چندان رایج نیست. این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم مونیتورهای 8K نیز در حال حاضر وجود خارجی ندارند و حتی تلویزیون‌های 8K نیز به معنای واقعی ارائه دهنده این میزان از کیفیت نیستند.
 
منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا