سریال خاتون
فناوری

فناوری نانومتری به کمک تولید CD و DVD آمد

فناوری نانومتری به کمک تولید CD و DVD آمد

یکی از شرکت‌های فناور فعالیت گسترده‌ای در تولید سی‌دی و دی‌وی‌دی دارد. مواد اولیه و اصلی هر دیسک قسمت پلاستیکی آن است که از پلی‌کربنات تشکیل شده است.

به گزارش ایتنا از ایسنا، برای تولید سی‌دی و دی‌وی‌دی گرانول پلی‌کربنات پس از رطوبت‌گیری وارد ماشین‌های تزریق شده و در دمای ۳۵۰ درجه ذوب و قالب‌گیری می‌شود. در داخل قالب یک صفحه فلزی از جنس نیکل به نام استمپر وجود دارد که به‌عنوان مهر استفاده می‌شود. این صفحه در محصولات خام بر روی پلی‌کربنات ایجاد شیار می‌کند و در محصولات پر شده اطلاعات اصلی را روی پلی‌کربنات حک می‌کند.

در محصولات خام از یک نوع محلول شیمیایی به نام dye جهت ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود و در مرحله بعد پوشش متالایزر در فضای پلاسما و توسط دستگاه متالایزر در کمتر از ۲ ثانیه و با ضخامت ۶۰ الی ۸۰ نانومتر ایجاد می‌شود. جنس متالایز در محصولات خام، نقره و در محصولات پرشده از آلومینیوم است. در مرحله بعد یک پوشش محافظ بر روی قسمت متالایزر قرار داده می‌شود و سپس دیسک‌ها چاپ و بسته‌بندی و روانه بازار می‌شوند.

مهم‌ترین عامل در بازخوانی اطلاعات لایه متالایزر هر دیسک است که به‌علت استفاده از آلومینیوم و نقره با ضخامت بسیار پایین دارای رفلکت مطلوب بوده و علاوه بر افزایش کارایی باعث کاهش هزینه تولید نیز می‌شود.

قیمت تمام‌شده کمتر و در عین حال حفظ کیفیت باعث شده است که محصولات این شرکت بتوانند با محصولات خارجی و حتی محصولات چینی رقابت کنند. گواه توان رقابتی محصولات این شرکت نیز صادرات آن به کشورهای اروپایی و آسیایی است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، در زمینه صادرات نیز تاکنون محصولات این شرکت که دارای پوشش‌های نانو ساختار است به کشورهای پیشرفته اروپا و خاور دور نظیر ایتالیا، لهستان، اسلوانی، ترکیه، سنگاپور، هند، امارات، مالزی، پاکستان و افغانستان صادر شده است. تولید سالانۀ محصولات این شرکت ۱۰۰ میلیون دیسک در سال و میزان فروش سالانه آن بیش از ۲ هزار میلیارد ریال است.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا