سریال خاتون
فناوری

نخستین پرواز با کرو دراگون

نخستین پرواز با کرو دراگون

دو فضانورد ناسا با نام‌های داف هورلی و باب بنکن در روز ۲۷ ماه مه سوار فضاپیمای کرو دراگون ساخت شرکت اسپیس‌اکس می‌شوند تا به‌سمت آزمایشگاه مدارگرد بروند. قرار است این پرواز آزمایشی با موشک فالکون ۹ انجام شود و اگر همه‌چیز مطابق با برنامه پیش برود، کپسول حدود ۱۹ ساعت پس از پرتاب، با ایستگاه پهلوگیری خواهد کرد.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، مقامات ناسا گفته‌اند که آقایان بنکن و هرلی ممکن است بین یک ماه تا ۱۱۹ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی بمانند، اما مدت دقیق مأموریت آنها تا زمانی که در مدار قرار نگیرند، مشخص نخواهد شد. بنابراین، آنها در پایان ماه ژوئن یا حداکثر ۲۳ ماه سپتامبر به زمین باز خواهند گشت.

ناسا و اسپیس‌اکس برای تصمیم‌گیری در مورد تاریخ پرواز، نه‌تنها وضعیت فضاپیمای کرو دراگون در مدار را مورد ارزیابی قرار خواهند داد، بلکه پیشرفت کپسول کرو-۱ را نیز درنظر خواهند گرفت. این دستگاه، نخستین پرواز عملیاتی یک فضاپیمای کرو دراگون را برعهده خواهد داشت و چهار فضانورد مربوط به Expedition 63/64 را نیز با خود به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی حمل خواهد کرد. (تاکنون هیچ تاریخ پرتابی برای مأموریت کرو-۱ تعیین نشده است؛ پیش از آنکه کرو-۱ بتواند پرواز کند، دمو-۲ باید با امنیت بازگردد).

 
استیو استیچ (معاون برنامهٔ کرو در ناسا) دربارهٔ وضعیت کپسول کرو-۱ می‌گوید: «اکنون این کپسول شرایط پایداری ندارد؛ ولی فکر می‌کنم به وضعیت مناسبی برسد. ما علاقمندیم مأموریتی را به پرواز در بیاوریم که تا آنجا که بخواهیم به‌عنوان یک پرواز آزمایشی به‌طول بیانجامد و در عین حال برخی از نیازهای برنامه‌های فضایی را نیز پشتیبانی کند و بتواند با ارتقای ظرفیت خود علاوه بر حمل سرنشینان، بتواند در ایستگاه کارهای علمی نیز انجام دهد».

گفتنی است مأموریت دمو-۲ یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که اسپیس‌اکس توانست یک فضاپیمای بدون خلبان کرو دراگون را برای انجام مأموریت دمو-۱ با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند. اگر همه چیز برای دمو-۲ به‌خوبی پیش برود، اسپیس‌اکس خواهد توانست تابستان امسال به‌طور مرتب به حمل فضانوردان از آزمایشگاه مدارگرد به زمین و برعکس، بپردازد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا