سریال خاتون
فناوری

همکاری فایرفاکس با KaiOS برای عرضه جایگزین سیستم عامل فایرفاکس

همکاری فایرفاکس با KaiOS برای عرضه جایگزین سیستم عامل فایرفاکس

همکاری فایرفاکس با کمپانی KaiOS Technologies موجب عرضه قابلیت‌های جدید برای سیستم‌عامل این کمپانی خواهد شد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  ghacks، سیستم‌عامل فایرفاکس که تحت عنوان Boot2Gecko شناخته می‌شود، تلاش فایرفاکس برای ساخت سیستم‌عامل تلفن همراه بود. این سیستم در ابتدا به‌عنوان یک رقیب متن‌باز برای اندروید و iOS ساخته شد اما سپس تمرکز خود را روی دستگاه‌های متصل‌به‌هم قرارداد.
 
موزیلا در سال 2016 میلادی به توسعه تجاری Firefox OS خاتمه داد و کدهای آن را به‌عنوان یک پروژه متن‌باز به جهان عرضه کرد. دراین‌بین کمپانی KaiOS Technologies از این کدها به‌عنوان جزء اصلی سیستم‌عامل خود به نام KaiOS استفاده کرد.
 
 
 
 این کمپانی با KaiOS موفقیت‌های زیادی به دست آورد و آمارها نشان می‌دهند که این سیستم‌عامل روی 120 میلیون دستگاه از 100 کشور استفاده می‌شود. تمرکز KaiOS بیشتر روی بازار تلفن‌های همراه غیرهوشمند است که موزیلا با Firefox OS به آن وارد نشد.
 
بااین‌حال کمپانی موزیلا و KaiOS Technologies به‌تازگی شراکتی را اعلام کردند که به نفع هردوی آن‌ها است. سیستم‌عامل KaiOS مبتنی بر نسخه 48 موتور Gecko موزیلا است که در سال 2016 عرضه شد. بااین‌حال اگرچه بخش‌های زیادی از این فناوری به‌درستی کار می‌کنند اما قابلیت‌های مهمی نظیر TLS 1.3، WebAssembly یا نرم‌افزارهای Progressive Web توسط نسخه فعلی پشتیبانی نمی‌شوند.
 
بااین‌حال شراکت و همکاری موزیلا و KaiOS شامل بندی برای عرضه این قابلیت‌های جدید به این سیستم‌عامل است. علاوه بر این در وب‌سایت KaiOS آمده است که تمامی این تغییرات به‌صورت متن‌باز عرضه می‌شوند. همچنین عملکرد، امنیت و اعتبار این سیستم‌عامل با به‌روزرسانی‌های جدید بیشتر خواهد شد.
 
منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا