سریال خاتون
فناوری

کشف یک گاز در نزدیکی کهکشان

براساس یک مطالعه جدید، اخترشناسان حرکات غیرمعمول از ابرهای گازی را در نزدیکی مرکز کهکشان مشاهده کرده‌اند که می‌تواند راه یافتن به فرارترین گونه‌های سیاه چاله‌ها را نشان دهند. دانشمندان برای مدت زیادی حتی از حضور چنین سیاه چاله‌هایی اطلاع نداشتند. 

محققانی که این گازها را در مرکز کهکشان راه شیری ردیابی کردند به این نتیجه رسیده‌اند که این ابرهای گازی به دور جسمی با جرم 10000 برابر جرم خورشید در حال گردش هستند و هنگامی که به دنبال جسم می‌گردند در مکانی که باید باشد، وجود ندارد. واضح‌ترین توضیحی که می‌تواند برای این موضوع وجود داشته باشد این است که این جسم یک سیاه چاله خاموش است و به طور فعال تغذیه نمی‌شود، بنابراین تابش قابل تشخیص از خودش ساطع نمی‌کند. 

کشف یک گاز در نزدیکی کهکشان

به گفته محققان، این پنجمین مورد در مرکز کهکشان است که ثابت می‌کند نه تنها سیاه چاله‌های با جرم متوسط وجود دارند، بلکه فراوانی آنها در مرکز کهکشان زیاد است.
سیاه چاله‌های با جرم متوسط، درست همان چیزی هستند که نامشان می‌گوید. ما می‌دانیم که سیاه چاله‌های ستاره‌ای (Stellar Mass Black Holes) جرمی تا 100 برابر جرم خورشید دارند و بزرگترین سیاه چاله‌ای که در این محدوده شناسایی شده 62 برابر بوده که از ادغام دو سیاه چاله ایجاد شده است. 

کشف یک گاز در نزدیکی کهکشان

دسته‌ای از سیاه چاله‌ها وجود دارند که جرم آنها بین 1000 تا 100000 برابر جرم خورشید است و به جرم متوسط مشهور شده‌اند. آنها به طرز خارق العادهای ناشناس باقی مانده‌اند و باعث ایجاد سوالاتی مانند اینکه آیا آنها وجود دارند یا خیر شده‌اند. از آنجا که اینگونه سیاه چاله‌ها از خود تابشی ندارند بنابراین محققان باید به دنبال نشانه‌هایی دیگر مانند تاثیر سیاه چاله‌ها بر روی سایر اجسام موجود در فضا باشند. 

کشف یک گاز در نزدیکی کهکشان

دانشمند اخترفیزیک، Shunya Takekawa از رصدخانه ملی ژاپن در حال بررسی حرکت ابرهای پر سرعت گازی در مرکز کهکشان است تا بتواند به سوالات به وجود آمده پاسخ دهد. پیش از این محققان از روش ردیابی جریان‌های گازی برای یافتن یک سیاهچاله جرم متوسط استفاده کرده بودند. 

روش‌های دیگری برای شناسایی این چنین سیاه چاله‌ها نیز وجود دارد. تاکنون نتایج بدست آمده از تحقیقات نشان می‌دهد که بررسی گازهای چرخنده در مرکز کهکشان روشی مطمئن برای یافتن سیاه چاله‌ها است. 

sciencealert.com

2121

منبع خبر: خبر آنلاین

دکمه بازگشت به بالا