سریال خاتون
فناوری

کی‌لاگر چیست و چگونه به امنیت شما آسیب ‌می‌زند؟

کی‌لاگر چیست و چگونه به امنیت شما آسیب ‌می‌زند؟


این روزها روند توزیع و انتشار بدافزارها رو به رشد است، و هر روز با یک بدافزار جدید رو به رو هستیم که به قسمتی از امنیتمان در دنیای مجازی آسیب می‌زند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، “کی لاگر” نوعی بدافزار است که می‌تواند هر چیزی را که با کی‌بورد تایپ می‌کنید، ضبط یا رکورد کند؛ این بدافزار هم می تواند به صورت یک سخت افزار کوچک به گوشی وصل شود، هم می تواند یک نرم‌افزار باشد که مخفیانه روی سیستم‌تان نصب شده باشد. اما چطور!

خیلی از شما برای گوشی یا لپ تاپ تان رمز ورود تعریف نمیکنید و قطعا هم پیش آمده که برای مدتی هر چند کوتاه از سیستم تان دور شده‌اید، هکرها در این مواقع به راحتی  میتوانند بدون این‌که شما متوجه شوید، “کی لاگر” را روی دستگاه‌تان نصب کنند.  

علی اصغر زارعی – مدرس دانشگاه – در گفت‌وگو با ایسنا درباره روش‌های رایج دیگر، اظهار کرد: دانلود اپ از منابع غیر رسمی یکی دیگر از روشهاست؛ در این حالت اپ به ظاهر مشکلی ندارد ولی در کنار نصب آن، “کی لاگرها” هم روی سیستمتان نصب می‌شوند. در حقیقت بهترین و آسان ترین راه نفوذ  “کی لاگر” از طریق نصب نرم‌افزارهای مخرب است، پس برای جلوگیری از وقوع این حالت، اپ‌ها را از منابع رسمی دانلود کنید.

این بدافزارها چه اطلاعاتی را می‌توانند از ما سرقت کنند؟

او ادامه داد: هر چیزی که شما با کی‌بوردتان تایپ کنید، مثل نام کاربری و رمزعبور حساب‌هایتان، چت و ایمیل‌ها، شماره کارت‌های اعتباری، آدرس محل سکونت و همینطور اپلیکیشن یا فایل‌هایی که استفاده میکنید و حتی اسکرین شات‌هایی که میگیرید. همه و همه این‌ها در اختیار هکرها و افراد ناشناس قرار می‌گیرد.

وی درباره اینکه از کجا باید متوجه شویم “کی‌لاگر” روی سیستممان نصب شده یا خیر؟ توضیح داد: اولین کار Task Manager را باز کنید و نگاه کنید که آیا برنامه مشکوکی فعال هست یا خیر، یعنی برنامه‌ای که شما نصب یا اجرا نکردید ولی در لیست است یا برنامه‌ای که شما اجرایش نکرده‌اید ولی در حال اجراست.

این کارشناس توضیح داد: فایروال‌ها هم معمولا داده‌هایی که از طریق اینترنت وارد سیستم شما یا خارج می‌شوند را کنترل می‌کنند. پس به لاگ‌های فایروالتان هم سر بزنید و مشاهده کنید که مورد مشکوکی هست یا خیر. حتما این موارد را چک کنید چون این بدافزارها اطلاعات شما را از طریق اینترنت، به مقصد مشخصی ارسال می‌کند.

زارعی در پاسخ به اینکه چطور می‌شود جلوی ورود “کی‌لاگر” را به سیستم گرفت، گفت: حتما از یک آنتی‌ویروس قوی و مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که امن و به‌روز باشد و فایروال سیستم تان را به روزرسانی کنید و از صحت و سلامت کار کردن آن مطمئن شوید. سیستمتان را به دست افراد غریبه ندهید یا حتی برای مدت کوتاه، بیتوجه آن را در جایی رها نکنید. حتما برای ورود به سیستم رمزعبور، تاچ آی.دی یا فیس آی.دی تعریف کنید که در این صورت هیچ شخصی به جز خودتان امکان دسترسی به سیستم و نصب بد افزار روی آن را نداشته باشد. در آخر، حسابی حواستان به بدافزارها باشد چون که روز به روز بیشتر می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا