سریال خاتون
فناوری

گرافن به کمک شارژ ابزار الکترونیک می‌آید

گرافن به کمک شارژ ابزار الکترونیک می‌آید


محققان با استفاده از ماده گرافن نوعی ابزار شارژ بی‌سیم ابداع کرده‌اند که با استفاده از علائم وای.فای می‌تواند برای شارژ بی‌سیم وسایل مختلف برقی به کار گرفته شود.

به گزارش ایتنا از فارس، در طبیعت در حالت عادی منابع انرژی زیادی برای شارژ وسایل برقی وجود دارد و محققان دانشگاه ام.آی.تی برای اولین بار سیستمی را ابداع کرده اند که می‌تواند از انرژی اتلاف شده وای فای برای شارژ ابزار مختلف به کار گرفته شود.

سیستم یادشده مبتنی بر استفاده از امواج فرکانس بالا و تتراهرتزی است که فناوری وای فای را شکل می‌دهد. تا به امروز فناوری برای دستیابی به این امواج و مهار آنها به منظور شارژ وسایل مختلف در دسترس نبوده است، اما محققان وسیله‌ای را تولید کرده‌اند که متشکل از قطعات مربعی شکل گرافن و لایه‌هایی از ماده شیمیایی نیترید بور است. یک آنتن نیز بر روی این ابزار نصب شده که می‌تواند انرژی تشعشعات وای.فای را دریافت کرده و برای ذخیره سازی به گرافن منتقل کند.

اگر چه انرژی که فعلا با استفاده از این سیستم ذخیره می‌شود، اندک است؛ اما در آینده با ارتقای آن می‌توان انرژی بیشتری را بدین شیوه ذخیره کرد. روش مذکور برای تامین برق وسایل مختلف پزشکی که در بدن انسان کار گذاشته می‌شوند نیز کاربرد خواهد داشت، اما برای شارژ لپ‌تاپ و گوشی نیز قابل استفاده است.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا