سریال خاتون
فناوری

گرایش گوگل به استفاده از یادگیری عمیق برای اسکن و جلوگیری از پیوست‌های مخرب

گرایش گوگل به استفاده از یادگیری عمیق برای اسکن و جلوگیری از پیوست‌های مخرب

حساب‌های گوگل، به خاطر پیوستگی گسترده‌شان با دیگر سرویس‌های گوگل، به اهداف مقدمی برای فعالیت‌های مخرب بدخواهانه یا حتی غیرقانونی تبدیل شده‌اند.

اینگونه فعالیت‌ها صرفا به اسپم یا اسکم‌های فیشینگ محدود نمی‌شوند، چرا که ایمیل‌ها همچنین می‌توانند دربرگیرنده فایل‌هایی باشند که، وقتی دانلود و باز شوند، می‌توانند دستگاه‌ها و فایل‌های کاربران را دچار مشکل کنند.

به این علت است که گوگل در حال گسترش بخشیدن به تلاش‌هایش برای جلوگیری از دسترسی پیدا کردن این پیوست‌ها به حتی اینباکس جیمیل شما در وهله نخست است و این کار را با قدری کمک گرفتن از یادگیری ماشین ویژه خود گوگل انجام می‌دهد.

 

به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اسلش‌گیر، غیرمنتظره نیست که گوگل ایمیل‌هایی را اسکن کند که از مسیر آن عبور می‌کنند و به ویژه آنهایی که بر روی سرورهای آن قرار می‌گیرند.

این بخشی از چیزیست که در زمان استفاده از این سرویس با آن موافقت می‌کنید، چه به صورت رایگان و چه غیر آن، هم برای بهبود جیمیل و هم پالایش و حذف اسپم یا حتی سازماندهی ایمیلتان در طبقه‌بندی‌های مختلف. و این فقط خود ایمیل‌ها نیستند که پردازش می‌شوند، بلکه حتی پیوست‌ها که ممکن است خودشان خسارت‌بارتر باشند نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

گوگل با افتخار اعلام کرده است که این قابلیت را دارد که هر هفته 300 میلیارد پیوست را پردازش کند، ولی استراتژی‌هایی که هکرها و خلافکاران به کار می‌گیرند به طور مداوم در حال پیچیده‌تر شدن است، که گاهی سریع‌تر از آن چیزیست که هرگونه سیستم استاتیکی بتواند خود را به آن برساند.

AI و یادگیری ماشین می‌توانند برای این اهداف مناسب باشند، زیرا آنها می‌توانند سریع‌تر از انسان‌ها آنالیز و یادگیری را انجام دهند، به ویژه در زمانی که حجم بالایی از داده‌ها در کار باشد.

 

این شرکت در اواخر سال 2019 یک اسکنر اسناد جدید مبتنی بر یادگیری عمیق را بکارگیری کرد، و اعلام کرده است که این اسکنر توانسته است به میزانی قابل توجه(حدود 10%)، و نه فوق‌العاده، این نرخ تشخیص را بالا ببرد.

البته گوگل مدعیست که در صورت آنچه آن را «حملات خصمانه انفجاری» می‌نامد نرخ موفقیت این روش به میزان خیره‌کننده تا 150% افزایش یافته است.

 

با این حال، این اسکنر جدید پیوست‌ها هنوز در ابتدای راه خود است و جای پیشرفت زیادی دارد. از جمله اینکه این اسکنر صرفا بر اسناد تمرکز دارد چرا که اسناد هدف 58% از بدافزارهای جیمیلی هستند.

این شرکت توضیحی در این باره نداده است که چگونه با این روش اسکن عمیق‌تر از حریم خصوصی کاربران حفاظت خواهد کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا