سریال خاتون
فناوری

سایه سنگین کرونا بر شبکه 5G

سایه سنگین کرونا بر شبکه 5G


هم زمان با شیوع ویروس خطرناک و کشنده کرونا که در ابتدا از چین شروع شد و هم اکنون به بسیاری دیگر از کشورهای جهان سرایت کرده است، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه تکنولوژی پیش‌بینی کردند که شرکت‌های فناوری و تولیدکنندگان موبایل یکی از بزرگترین قربانیان این ویروس به شمار می‌روند، چراکه تاکنون منجر به تعطیلی و متوقف شدن خط تولید بسیاری از کارخانه‌های فعال در چین و نواحی شرق آسیا شده است.

به گزارش ایتنا از ایسنا، کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.

بسیاری از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال.جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

اما حالا بر اساس گزارش وب سایت pymnts،  به نظر می‌رسد که شیوع گسترده ویروس کرونا، علاوه بر از کار انداختن چرخ اقتصاد در بسیاری از کشورها، فعالیت‌های مربوط به توسعه زیرساخت‌های لازم برای برقراری و راه‌اندازی نسل پنجم شبکه اینترنت همراه موسوم به شبکه 5G را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گفته این کارشناسان و تحلیلگران، شیوع گسترده ویروس کرونا که تاکنون جان ۲۸۰۰ نفر را گرفته و بیش از ۸۰ هزار نفر را نیز در کشورهای مختلف جهان درگیر و مبتلا کرده است، قابلیت متوقف کردن پروژه راه اندازی و برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه را داراست و می‌تواند کسب و کارهای مربوطه را به شدت مختل کند.

 اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد.

در نتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلف هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دکمه بازگشت به بالا