فناوری

مأموریت‌های جدید ناسا

مأموریت‌های جدید ناسا

ناسا چهار تیم برای تهیه پیشنهاد برای مأموریت‌های جدید خود انتخاب کرده است.

به گزارش ایتنا و به نقل از Technology Review، هر یک از این چهار گروه، در طی نه ماه آینده ۳ میلیون دلار برای مطالعه برنامه‌های خود دریافت خواهد کرد و سپس ناسا یک یا دو مورد از آنها را به‌عنوان مأموریت‌های کامل خود در سال آینده، برخواهد گزید. این گزینش بر اساس میزان عملیاتی بودن و همینطور ارزش علمی آنها خواهد بود.

چهار مأموریت بالقوه

۱- مأموریت DAVINCI+ (بررسی اتمسفر ژرف ناهید که متشکل است از گازهای نجیب؛ شیمی؛ و تصویربرداری پلاس). این مأموریت، پیشنهاد می‌کند که یک فضاپیما به اتمسفر غلیظ و داغ ناهید فرستاده شود تا دانشمندان بتوانند ترکیب شیمیایی آن را بسنجند. این امر به ما کمک خواهد کرد تا تصویر بهتری از نحوهٔ شکل‌گیری این سیاره و اینکه آیا تاکنون اقیانوس داشته است یا نه، به‌دست آوریم.

۲- مأموریت VERITAS (میزان انتشار ناهید، علوم رادیویی، نقشه‌برداری و اسپکتروسکوپی). این مأموریت ابزارهای راداری توانمندی را به مدار ناهید خواهد فرستاد تا به نقشه‌برداری روی سطح آن پرداخته و دربارهٔ تاریخچهٔ زمین‌شناسی آن اطلاعاتی در اختیار دانشمندان قرار دهد. این مأموریت سبب خواهد شد تا درک بهتری از سطح این سیاره داشته باشیم و متوجه شویم که چرا توسعه و تکامل آن، تا حد بسیار زیادی نسبت به زمین متفاوت بوده است.

 
۳- مأموریت IVO (مشاهده‌گر آتشفشانی آی‌او). این مأموریت، پیشنهاد فرستادن یک فضاپیما و سر زدن چندین‌باره به یکی از قمرهای مشتری به نام «آی‌او» را مطرح کرده است. با اینکه قمر آی‌او، فعال‌ترین شیء در منظومهٔ شمسی از لحاظ آتشفشانی است، اما در مورد ویژگی‌های خاص آن اطلاعات کمی در دست است. هدف این مأموریت این است که بدانیم که در آی‌او، ماگما چگونه تولید می‌شود و آتشفشان‌های عظیم آن دقیقاً به چه صورت فوران می‌کنند؛ به این امید که درک بهتری از شکل‌گیری و تکامل اجسام سنگی روی آن داشته باشیم.

۴- مأموریت Trident. بنابر این مأموریت، یک سفینهٔ فضایی از نپتون و قمر بزرگ و یخی آن یعنی تریتون گذر خواهد کرد تا این موضوع را کشف کند که چرا با وجود فاصلهٔ زیادی که از خورشید دارد، اینقدر فعال است. این سفینه از تریتون و فرایندهای فعالش نقشه‌برداری خواهد کرد و بررسی خواهد کرد که آیا همانطور که توسط فضاپیمای وییجر ۲ که در سال ۱۹۸۹ از در هنگام عبور از آن پیش‌بینی شده بود، میزبان یک اقیانوس زیرسطحی نیز هست یا نه.

گفتنی است هر چهار مأموریت گفته‌شده، بخشی از برنامهٔ دیسکاوری ناسا هستند که پروژه‌هایی همچون مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter) و مأموریت Mars InSight Probe بر روی مریخ را برعهده دارد.

منبع: خبرگزاری ایتنا

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی
دانلود سریال گناه فرشته گناه فرشته
دکمه بازگشت به بالا