فناوری

چاپ پوست روی سوختگی‌ها

در سال 2018 دانشمندان دستگاه دستی را ابداع کردند که می‌تواند ورقه‌های پوست مصنوعی را مستقیما بر روی نواحی و زخم‌های سوخته چاپ و پرینت کند. 

محقق Axel Gunther می‌گوید: این دستگاه، یک وسیله پخش کننده نوار چسب است که به جای استفاده از نوار چسب، از یک میکرو دستگاه برای پخش کردن بافت استفاده می‌شود. 

سه شنبه گذشته این تیم تحقیقاتی مقاله‌ای از آخرین آزمایش خود بر روی خوک منتشر کرد، تا بتواند استفاده از این دستگاه در کلینیک‌های سوختگی را یک قدم به جلو ببرد. 

در حال حاضر، دانشمندان گزینه‌های مختلفی برای درمان سوختگی‌های شدید دارند که شایع‌ترین آن پیوند پوستی است که شامل از بین بردن بافت آسیب دیده و جایگزینی آن با پوست سالم، از قسمت دیگری از بدن است. اما در بعضی موارد این پیوندها گزینه مناسبی نیستند.

چاپ پوست بر روی سوختگی‌ها

Gunther توضیح داد: در مواردی که بیمار دچار سوختگی پوست ضخیم باشد که هردو لایه فوقانی و تحتانی پوست آسیب دیده باشند، پوست سالم به اندازه کافی برای پیوند وجود ندارد. درمان‌های دیگر مانند استفاده از داربست‌های (Scaffold) کلاژنی و جایگزینی پوستی معایب و عوارض خود را دارند. در این جا استفاده از دستگاهی که می‌تواند پوست جدید را مستقیما روی سوختگی چاپ کند یک مزیت بشمار می‌رود.

این دستگاه با رساندن نوارهای  Bioink(جوهر زیستی) مخصوص به صورت مستقیم به روی زخم‌ها نیاز به وسایل دیگر را از بین می‌برد. این Bioink حاوی پروتئین‌های درمانی و سلول‌های استرومای مزانشیمی است که به سیستم ایمنی کمک و رشد سلول جدید را تشویق می‌کند. 

آزمایش این دستگاه بر روی سوختگی‌های ضخیم پوست خوک با موفقیت انجام شد. نتایج بدست آمده نشان داد که سلول‌های استرومای مزانشیمی زخم‌های بسیاری را بهبود بخشیدند.

sciencealert.com

2121

منبع خبر: خبر آنلاین

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی
دانلود سریال گناه فرشته گناه فرشته
دکمه بازگشت به بالا